maborg
Hej
Jag behöver fylla ut min tomt inför ett bygge med minst en meter där ett stort bok träd står. Klarar trädet sig? Hur högt kan jag fylla? Något annat jag bör tänka på? Jag vill gärna behålla trädet så jag hoppas på bra svar.
Tack på förhand!
/Magnus
Virgo
Trädet kommer att dö!
har själv tagit död på ett träd genom att fylla jord runtom stammen. Barken ruttnar eller förmultnar. Samma resultat som ringbarkning.

Du får bygga en mur runt trädet med ung. minst 1/2 m avstånd till trädet runtom.
Då kommer trädet nog att klara sig.
MimE
Grannen har gjort samma sak (dvs fyllde upp med jord) med ett gammalt äppelträd och det dog också.

/Mimmi
KURT
Det är inte bara stammen som bör skyddas, även de ytliga rötterna kommer att få problem om man fyller upp med jord (åtminstonde om den är alltför kompakt eller om jordlagret är tjockt).
Cilla
Att ändra nivåerna så mycket som en meter i rotområdet kring en vuxen bok ger trädet problem med rotandningen, närapå oavsett vad du fyller med. Att skydda stammen är inga problem (och viktigt också), men för att boken ska ha chans att klara att skjuta nya rötter på den nivå där den tar upp mest näring och syre är nog skelettjord med ventilering i rör att föredra. Det är ingen garanterad metod, men den som ger trädet bäst chans.

Vissa trädarter klarar nivåförändringar bättre än andra, men bok tillhör inte dem. Det kan ta några och ibland många år innan trädet visar tecken, men sedan kommer avstannad tillväxt, rotröta, grendöd mm som på beställning.

Fundera ett varv till om du måste bygga så att du fyller, gräver eller kör med tunga fordon under bokens krona och en bit utanför.
Virgo
CITAT
men för att boken ska ha chans att klara att skjuta nya rötter på den nivå där den tar upp mest näring och syre


Var nånstans sker det?
maborg
Det ska ske i Blekinge.
Tack för alla svar, ni får gärna fortsätta ge tips förstås!
/Magnus biggrin.gif
Virgo
CITAT (maborg @ 10-12-2003, 21:02)
Det ska ske i Blekinge.
Tack för alla svar, ni får gärna fortsätta ge tips förstås!
/Magnus biggrin.gif

Hej Magnus,

biggrin.gif Jag menade inte var i landet boken skulle begravas med 1m jord, utan jag ville egentligen veta av Cilla var nånstans boken skjuter nya rötter för att ta upp mest näring o syre.

Det är det jag vill veta av Cilla. Om hon kan svara på det.
Cilla
CITAT (Virgo @ 10-12-2003, 22:17)
biggrin.gif Jag menade inte var i landet boken skulle begravas med 1m jord, utan jag ville egentligen veta av Cilla var nånstans boken skjuter nya rötter för att ta upp mest näring o syre.

Ny rotbildning sker främst i ändarna på de befintliga rötterna, men viss finrotsbildning kan också ske på nya sidrötter som kommer från adventivanlag (gömda anlag) från äldre rötter.

Finrötterna tar upp näring från 5-40 cm jorddjup normalt. I normalt skiktad jord (ej schaktad eller grävd) tar träden upp mer näring 5-30 cm ned än djupare.

Ett träd som överlever en uppfyllning utvecklar en U-form på sin rotkrona, där rotspetsarna växer upp till ytligare lager för att söka syre och näring.

Men som sagt, boken är inte ett träd som är tåligt i dessa sammanhang. Därför planteras den sällan i stadsmiljöer förutom i parker som inte grävs om.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon