Malin_MeL
13-02-2010, 10:59
Purjo
brockoli
kålrabbi
frilandstomat, jag har satt mina växthus-tomater i mitten av mars innan tror jag, men iår köpte jag även frilandstomat och på den står det feb, är inte det lite tidigt? vill helst inte ha meterlånga rankor inne
när planterar ni ut frilandstomaterna i zon 2?
Åsa, mälardalen zon 2
13-02-2010, 11:15
Tomaterna brukar jag så i mars, februari låter för tidigt att så frilandstomat tycker jag. Ofta tycker jag att man kan plantera ut tomater runt slutet av maj-början av juni här i mälardalen, men allt beror ju på vilken typ av försommar vi får.
Kålrabbi direksås oftast och det räcker oftast med en jordtemp på runt +5-7C, så man brukar kunna så hyfsat tidigt.
Purjo sås ca 10v innan utplantering och ofta kan inte de planteras ut förren vid den tiden då man planterar ut tomaterna.
Broccoli förkultiveras ca 4-6v innan utplantering och även där gäller tiden runt månadskiftet maj-juni
Malin_MeL
13-02-2010, 11:29
tack för bra svar Åsa, du e som en uppslagsbok

fast trevligare