Full version: Hyra stubbfräs
Nettan8
Hallå.
Skulle behöva hyra en stubbfräs, har letat på nätet men verkar vara svårt att hitta någon som gör detta i mina områden (Nordvästra skåne) Någon som kan hjälpa mig?
LasseB
Har för egen del sökt lite olika redskap till trädgården men aldrig stött på just stubbfräs.
Ser ett problem med fräs för rötterna ligger kvar även om stubben är borta och rötterna kan ju gå väldigt ytligt beroende på vilken sort det är som fällts.
Själv har jag grävt sågat, för hand, man får offra sin sämsta fogsvans. Med block och rep var det en barnlek att få upp stubbarna och vipps har man en bra grop att plantera i eller gömma småsten. OK stubbarna väger säkert 100 kg styck men har man en risig kedja till motorsågen går dom ju att dela och frakta bort.
Allt är en prisfråga, eget jobb eller hyra in någon.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon