Full version: plasthuv av /på
pysslingen
Hej!
Har satt mina tomater o petunior under lysrör efter de har grott. Ska man ha locket på eller av. Spelar det någon roll för det är lite lättare att hålla fukten med locket på.
Mvh Gunnel
octachoron
Med plasthuv på så kommer det att vara väldigt hög luftfuktighet under, detta kommer att gynna skadesvampar så den allmänna rekommendationen är att ta av locket och vara mer noga med vattningen.
Eva 33c
Att ha plasthuv på för länge kan dessutom göra att rotsystemet inte växer till så bra. Eftersom vattnet inte avdunstar så fort, minskar växtens behov av att utveckla rötter som kan suga upp vatten. En konsekvens av det kan bli att när man sen tar bort locket så "kollapsar" växten eftersom den inte har rätt balans mellan rot och bladmassa i en torrare miljö. Jag tar som regel bort locket så fort fröerna grott i stort sett.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon