Full version: Beskära klematis
OLME
Hejsan alla glada klematis-fantaster!

Äntligen börjar det dofta vår och då får man såklart klåda i grönfingrarna smile.gif

Mina två klematisar (Arctic Queen och Pink Fantasy) klarade vintern galant i kylrummet, i en plastkasse.
Flera bleka skott upptäckte jag för ett para veckor sedan. Nu står de i ett ljust fönster och växer så det knakar: flera centimeter om dagen! Trots att det är 6 skott i en grupp (ca 30 cm långa) så ser de rangliga ut och jag skulle vilja ha dem lite yvigare istället.

Undrar om man skulle kunna klippa av de skotten (och plantera dem i egen kruka) - kommer de att buska sig då? Eller finns det risk att de förblöder?

Är det någon som har erfarenhet av att beskära klematis späda skott?
Eller ska jag binda upp dem istället och beskära dem senare?

Kan man gödsla dem nu med benmjöl till exempel?

Tacksam för tips.
Bassam
HEJ

Du kan beskära dom nu , att bland jord med benmjöl när odla växter , växter blir mer motståndskraftig mot ohyra .

H:Bassam
octachoron
Jag toppar alltid mina klematis som växer i kruka inomhus, dvs frösådda och sticklingar.
Det får dem att bli mera kompakta och lätthanterliga.

Ibland tar jag och använder det som jag har skärt av (om det inte är alldeles för klent) och försöker få det att rota sig i kruka. Det har fungerat väldigt bra med starkväxande senblommande klematis.

OLME
Tack för tipsen!

Jag både toppar och gödslar dem så får vi se vad de säger smile.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon