Har tre användarkonton på vår dator. Mitt användarkonto fungerar ok. Min mans användarkonto kunde inte hittas utan ett nytt skapades stod det när han skulle logga in. Alla hans dokument är borta. På det tredje kontot som har använts till olika spel mm har en ny skärmbild lagts in som inte funnits förut men den bilden finns i våra album Vad har hänt och VAD GÖR VI??????????????????????????????????? Är det risk även för mitt användarkonto??
Platinum
22-03-2010, 06:20
Det första ni bör göra är att byta lösenord till de olika kontona och har ni aldrig haft några så är det nog dags att börja.
Ingen utöver er två som brukar använda datorn?
Nej lösenord har vi inte haft eftersom det bara är vi två som använder datorn.
Utan datorn kunde inte hitta hans konto den skapade då ett nytt.
Vid närmare eftertanke kom det nog upp en ruta "ett fel har inträffat" och så har det gjort även någon gång tidigare men han har då stängt ner datorn då har det kommit tillbaka på rätt plats och funkat utan problem
Kan man gå in i datorn och söka efter hans dokument mm mm som är borta och hur gör vi då för de måste ju finnas någonstans eller?????????
Ni kan försöka göra en systemåtersällning - vet inte alls om det fungerar med användarkonton - men det går ju prova.
Där kan man ställa tillbaka datorn till en tidpunkt då man vet att det fungerade.
Start > program > tillbehör > systemverktyg > systemåterställning.
Kan detta vara något. Värt att försöka i alla fall.
Vid inloggningsrutan i uppstarten trycker du ctrl+alt+del 2 gånger. Sen skriver du in vad ditt konto hette (t ex administratör) och eventuellt lösen.
Antar att du har XP pro eller?
Ditt adminkonto finns under kontrollpanelen->administrationsverktyg->datrohantering->lokala användare och grupper->användare
JLekberg
28-03-2010, 11:20
Använd utforskaren och kolla under c:\användare där borde du ha kataloger med de olika användarna, sök sedan igenom de kataloger som du behöver.
Ett annat alternativ är att i utforskaren söka efter olika typer av dokument på hårddisken och se om de hittar de dokument som fanns under användaren.
Om alla filer verkar vara borta finns det gratisprogram som letar igenom hårddisken och återställer borttagna filer, om det är något kritiskt, alternativt lämna in den till en firma som fixar det vilket kostar ca 1.000 kr.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.