|
Eva i Skåne
05-04-2010, 16:36
Ibland köper vi färska groddar av olika slag, men tänkte göra lite själv. Var köper ni frön att grodda? Fröpåsar? Dumma frågor kanske, men jag har aldrig tänkt på det förr. Vilka sorter rekommenderar ni?
Alfalfa, mungbönor, linser, rädisor och solros har vi köpt groddar av och t ex en påse rädisfrön räcker väl till en del, men solrosfrön ligger ju inte så många i en påse.
Finns det nåt speciellt knep för speciella sorter?
Var köper man en bra groddburk?
Vad tror ni det är för groddar i konserver?
vitavargen
05-04-2010, 16:42
Solrosfrö kan du låna från fåglarna, fågelmat innehåller en hel del.
Man behöver inte ha en burk(även om du kan köpa såna platta matburk hos de större snabbköpen), det går bra att grodda i en vanlig djup tallrik också med lite plastfolje över.
Eva i Skåne
05-04-2010, 18:13
Kan man vara säker på att fågelfröna inte är behandlade med något för att t ex hålla längre, inte mögla eller nåt sånt?
vitavargen
05-04-2010, 18:16
Tror inte att de innehåller några såna medel. Mat för människor kan behandlas, med det är ytterst kostsamt att behandla fåglemat skulle jag tro. Jag har gjort det
Malin_MeL
05-04-2010, 18:29
Jag brukar grodda mungbönor. jag köper påsarna med mungbönor i "internationella" mataffärer. det är väl ung en liter bönor, Kostar nästan ingenting. Som groddburk har jag en rivjärnsburk (Charm heter den) som jag köpt på ikea. den är perfekt till mungbönor om man har den fina rivplattan på.
jag blötlägger över natten, häller av på morgonen, (locket är sil). sen skölja morgon och kväll. när de är en 1/2-1 cm grodd så brukar jag ställa dem i kylen.
äter dem på mackan, i salladen eller i woken
vitavargen
05-04-2010, 18:36
Även burkar(genomskinlig plast) som säljes med kakor i, lämpar sig bra för att grodda i.
http://www.kvarnspecialisten.se/Jag har i många, många år haft Bergs groddapparat (se länken ovan) och är mycket nöjd med den. Jag köpte den i hälsokostbutiken. Enkelt och smidigt att grodda i den. Jag har två våningar men det går att köpa till fler våningar. Jag groddar alltså olika sorter i varje våning, t.ex. mungbönor underst och alfalfafrön överst. De blir inte alltid färdiga samtidigt så det är mest praktiskt att skilja dem åt tycker jag. Jag tycker bäst om mungbönor, gröna linser och alfalfa. Jag köper alltid dessa på på ICA. De har bättre sortiment än COOP här i vårt samhälle. Jag lägger bönorna i blöt över natten 5-8 timmar, sen lägger jag ut dem i plastburkarna och vattnar dem morgon och kväll i kanske 3-5 dagar. Jag sätter alltså den översta burken under kallvattenkranen och då får automatiskt den undre burken vatten samtidigt. Överflödsvattnet hamnar i en tät burk allra längst ner och det vattnet slänger du ut eller vattnar blommorna med det. Jag har apparaten på diskbänken så jag inte ska glömma bort att vattna. En del säger att de utvecklas bäst i mörker så ibland lägger jag på en handduk, men jag tycker det går lika bra ändå. När grodden blivit ½-1 cm du börja äta av den. Ställ i den i kylskåpet så håller den några dagar till. Enkelt, nyttigt och gott Lycka till!
Jag groddade faktiskt mungbönor förra veckan, säkert 25 år sedan sist!
Tog en stor glasburk (ca 1 liter), i med 1 dl bönor och 4 dl vatten, lät stå över natten. På morgonen sköljde ur och sedan satte jag lite gasväv över, ställde burken på lutning i diskstället så att vattnet rann ut, täckte med en handduk. Sköljde sedan morgon och kväll. Nu står burken i kylskåpet.
Hittade mungbönorna på ICA Maxi, hittade inga alfalfa eller annat men jag letade heller inte ihjäl mig... Ska ta en titt i hälsokostaffären, för de har vad man behöver när det gäller detta.
Ska du bara börja/prova så funkar det bra med en glasburk, en bit glest tyg och en gummisnodd. Om du känner att det där är något du tänker fortsätta med så kan du ju borja kolla på alla groddningsapparater som finns på marknaden.
Åsa, mälardalen zon 2
05-04-2010, 19:51
Jag har en sån där groddningsgrej i våningar, mungbönorna har jag köpt av Runåbergs men de gröna linserna, sesam och alfalfa har jag köpt på ICA.
Fördelarna med att köpa groddfrö hos Runåbergs är ju att de är salmonella och e-hec testade men jag tror inte det är så stor risk att bli sjuk även om man köper i matbutiken bara man sköljer dem som man ska.
Är nog ett par år sen jag senast groddade ... mungbönorna möglade innan de var klara ... då tappade jag lusten för groddat. Annars var det alfalfa och rädisa som var på min meny. Alfalfa ensam är lite mesig ... rädisan har lite mer smak ... jag blandade. Letade i skåpen nu och hittar inte groddburken ... minns att den fick en spricka så jag har nog kasserat den. IKEA-burken har jag ... ska testa alfalfa till veckan.
Skickade just in beställning på BERGS GRODDAPPARAT 2 vån ... känns bättre att ha genomskinliga burkar så man ser groddarna.
Platinum
06-04-2010, 06:00
Jag har också en groddningsapparat i våningar, inhandlad i en hälsokostbutik.
Många groddfröer kan hittas i nästan vilken matbutik som helst bland Risentas sortiment, alfaalfa och bockhornsklöver är väl de som jag groddar oftast.
Jag brukar grodda vetegroddar också, de är lite som godis. Det blir sött och gott. De måste ätas fort när de groddats, de växer snabbt och blir gräs eller möglar. Skalade vetekorn finns att köpa lite här och där i dag, inklusive häslokosten.
ängsvädd
06-04-2010, 14:45
Jag skulle inte grodda fågelfrö o äta, de är odlade med bekämpningsmedel som jag tror det är annorlunde regler för än när det gäller människoföda. Jag groddar fågelfrön till mina undulater, o blandar i lite sesamfrön o quinoa. Då låter jag dem först ligga i blöt i en sil i en bunke med vatten i 12-24 timmar. Sedan häller jag ut blötläggningsvattnet o sköljer igenom fröerna ordentligt i silen. Sedan sköljer jag fröerna minst två gånger per dag, de är hela tiden i silen i den tomma bunken, framme ljust i rumstemperatur. Funkar kanon  Ska testa o grodda till mig själv också. Då väljer jag Krav-odlade fröer på konsum (eller ica). Det finns alfalfafrön, linfrön, med mera. Finns även solrosfrön utan skal, vet inte om de går att grodda.
Åsa, mälardalen zon 2
06-04-2010, 18:21
Jag tror faktiskt att det isåfall snarare är tvärtom det är ju hårdare regler när det gäller djurmat än människomat.
+Det är inte så att man har olika bekämpningsmedel till grödor som ska till djur jämfört med människor.
ängsvädd
06-04-2010, 18:56
CITAT (Åsa, mälardalen zon 2 @ 06-04-2010, 19:21)  Jag tror faktiskt att det isåfall snarare är tvärtom det är ju hårdare regler när det gäller djurmat än människomat.
+Det är inte så att man har olika bekämpningsmedel till grödor som ska till djur jämfört med människor. Tyvärr har jag inte källan nu, återkommer om jag hittar den.
Jag har alltid groddat i vanliga glasburkar med lock, stora sylt- eller gurkburkar t.ex. En bit tunt tyg (jag har tyll från en gammal gardin) som spänns runt öppningen med gummisnodd, burken upp-o-ned, så att vatten rinner av.
Mungbönor, alfalfa, gröna linser, bockhornsklöver (hälsokostbutiken!). Solrosfrö blir godast om man sår den på ett fat i bomull eller jord och låter växa till ganska stora blad.
Idag kom brevbärarn med min groddapparat.  Snabb leverans och ingen faktureringsavg ... bara frakten (48 kr) tillkom.
De där groddarna so brukar vara i kinamat, vad är det för groddar? Kan man grodda quinoa...? Eller ja, det borde man ju kunna  men är det mumsigt?
Åsa, mälardalen zon 2
07-04-2010, 18:20
Groddarna i asiatisk mat är ofta mungbönor, groddade gröna linser smakar ganska snarlikt.
vitavargen
07-04-2010, 18:33
CITAT (Peztis @ 07-04-2010, 17:41)  ... Kan man grodda quinoa...? Eller ja, det borde man ju kunna  men är det mumsigt? Blä sa jag till den, när jag smakade den efter mungbönor(som är jätte goa). Men smaken är som .... Vem vet kanske du gillar den.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|