Jeg skal plante om chili, paprika, gurka, squash, melon og pumpa. Kan de plantes dypt (som man gjör med tomater)?
Bjarne
Åsa, mälardalen zon 2
17-04-2010, 08:22
Chili och paprika kan du plantera ner något djupare ungefär upp till hjärtbladen.
De andra ruttnar ifall man planterar ner dem + de gillar inte omplanteringar. Fast måste du omplantera och de inte klarar sig så är det ingen fara för du har ju sått dem något tidigt ex. squash brukar sås 4-5v innan utplantering så det finns tid att så nya ifall de inte skulle klara omplantering.
Takk for svar. Jeg kommer til å sette dem i ganske store krukor i växthuset og plante dem ut senere.
Mvh,
Bjarne
Åsa, mälardalen zon 2
17-04-2010, 09:24
Tänk dock på att ex. gurkväxterna inte gillar temperaturer under +15C så ställ inte ut dem för tidigt i växthuset ifall du inte har bra värme där.
lenaandersson
17-04-2010, 09:38
Kommer ni ihåg förra sommaren i mellan Sverige var vi många som var för snabba med att sätta ut gurkorna i växthusen, och dom dog det var alldeles för kallt för dom liksom bara vinade ner så ta det väldigt lugnt med dom.
Takk for tipset! Jeg har varme på men det går ned til en 11 - 12 grader på natten. Gjelder 15 grader squash og pumpa også eller tåler de mer (kyla)?
Mvh,
Bjarne
Åsa, mälardalen zon 2
17-04-2010, 12:52
Sqash och pumpa hör också till gurkfamiljen och gillar inte heller låga temperaturer de vill helst inte ha under +12-15C.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.