Misty
Jag köpte olika sorter av Basilika av både Impecta, Odla och det står att fröerna ska täckas med ett tunt lager såjord. Men nu säger min kompis att de ska inte alls täckas. Basilikafröer är ljusgroende!
Vad stämmer? Jag har aldrig sått basilika, så jag blir lite ledsen om jag har 'sått på fel sätt' med 10 olika sorter. Jag har sått i brätte och har dem under växtlampor inne i svalt rum.
Hur gör ni andra och vad har ni fått för resultat?
Åsa, mälardalen zon 2
Basilikafrön gror snabbare och bättre i ljus så jag behandlar dem som ljusgroende, men de brukar även komma upp ifall man täckt dem lite med jord även om det tar längre tid.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon