Full version: uggleholk
Anna (hon med Gandalf)
Hejsan
För något år sedan läste jag i en trädgårdstidning en beskrivning med bra mått på en uggleholk. Nu när jag tänkre komma till skott vet jag inte var den är. Någon som vet var det går att hitta ? Jag har sett en uggla ett par morgnar nu när jag väntat på bussen och tänker försöka locka hem en till mig laugh.gif (uggla inte buss alltså). Massor av sork och mullvad har jag att erbjuda rolleyes.gif .
Anna
KURT
Sparvuggla och Beruv har lite olika behov av boplats!

http://www.sofnet.org/index.asp?lev=821&typ=1

http://www.naturskolan.lund.se/gronasko/ra.../uddaholkar.htm

http://www.ideverkstaden.com/knipa.html

Naturskyddsföreningens bok "Bygga bo" är annars bra. Många plcerar uggleholkar vid vatten, då har man chansen att både få ugglor och knipor i holken. Förutom holkar så satte man förr upp 3-4 m höga stolpar med en kort list överst (som ett T) , där kunde ugglan sitta för att spana efter gnagare.

Det finns en mycket bra bok om ugglor (inget om deras holkar dock)
Dag Peterson "Rovfåglar & ugglor i Norden"
Anna (hon med Gandalf)
Hej Kurt
Tack för hjälpen. Boken du rekommenderade har jag. Den har jag ju varit årsbok för WWF. Troligen är det kattuggla eftersom den valt att bo i ett villaområde. Det var intressant att det står att rödstjärt vill ha en speciell holk. I somras hade vi ett par rödstjärtar som bodde i en helt vanlig småfågelsholk. En unge fick de fram som vi såg. Jag hoppas de kommer tillbaka. Bättre prydnad för trädgården får man leta efter biggrin.gif .
Anna
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon