Förra året gick jag lös med röjsåg och gräsklippare på en äng för att förstora vår gräsmatta. Sedan grävde jag upp en 40cm ränna i ena hörnet som sträcker sig typ 5/6m i 2 riktningar. Jag jordförbättrade inget utan bara grävde och välta runt och sådär. Tanken är att så småningom ska vi göra en uteplats i det hörnet, det kommer dock dröja minst 2 år.
Igår satte jag ett gäng syrenplantor, eftersom vi inte har väldans bråttom så satte jag lite glest, 50-60cm emellan plantorna.
Nu är frågan hur jag lättast håller undan ängen och gräsmattan från att ta över "rabatten" mellan syrenerna till dess att uteplatsen kommer på plats och syrenen har etablerat sig. Spontant eftersom vi inte är några gurus direkt så tänker jag på täckbark eller markväv, men vilket är lämpligast?
Jag kan ju säga att sedan förra sommaren när jag grävde upp rännan så har det tagit sig riktigt bra med grodblad och gräs andra grejer, helst hade man ju undvikit det..