Eva i Skåne
Jag irriterar mig på många fröpåsar där man blandar friskt av olika färger mad.gif .
Sår jag aster så kanske det är OK med blå, vita, röda. Det hör liksom till, men köper jag en påse pelargonfrön, som jag nu funderar på, så är jag inte intresserad av en påse med blandade färger. Jag kanske vill ha mer än en färg, men jag vill ha dem var för sig, så jag vet vilka plantor som blir vilka. Inte kul att få en rosa om jag tänkt mig en röd rabatt mad.gif

Vad tycker ni?
Åsa, mälardalen zon 2
Det finns ju även färgsorterade fröpåsar så vill man bara ha röda pelargoner kan man ju köpa fröpåsar som bara innehåller frön till röda pelargoner.

Själv gillar jag att även kunna köpa blandningar så jag slipper köpa flera påsar ifall jag vill ha blandade färger.
Eva i Skåne
Jo, visst finns det även färgsorterat, men tittar man i fröställen i varuhus och liknande är det oftast blandat.
Sylvia
Ja, man får söka i postorderfirmornas urval, där finns det enfärgade pelargoner. T&M m.fl. har sådana. Men i år fanns det även hos Weibulls i butiken.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon