Amazonas
Kan någon berätta för mig vad detta kan vara för någon växt? Har fått för mig att det är något kaktus liknande för den behöver inget vatten men växer ändå... Ibland kommer det lite små gula blommor på den. Har haft den i cirka 8 år nu men aldrig vetat vad det är!

Bilder:



Anna-C
Du har en tändstickskaktus, Hatiora bambusoides

Här kan du jämföra:
Tändstickskaktus
Åsa, mälardalen zon 2
Även känd under namnet Hatiora salicornoides glasörtskaktus, som jag tror är det namnet som ska vara det korrekta för tillfället (växter byter namn ibland)
Själv har jag min hängande i ampel utan några pinnar i, det blir då mera som en hängväxt grenarna är ju veka och hänger över kanten. Plantan jag fick sticklingar ifrån var enorm och hängde i en ampel.
Amazonas
Man tackar för svaren!

Hur tar jag då hand om denna på bästa sätt då?

//Patrik
Anna-C
CITAT (Amazonas @ 11-01-2004, 14:27)
Man tackar för svaren!

Hur tar jag då hand om denna på bästa sätt då?

//Patrik


Men Patrik...!? blink.gif
Om du haft den i 8 år redan så vet du säkert hur den ska skötas rolleyes.gif tongue.gif
Jag tycker ditt exemplar ser fint ut wub.gif
solkatten
Min mamma sätter ut sin på altanen på somrarna!
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon