CITAT (jesi @ 30-05-2010, 00:10)

Hejsan!Någon som har någon teori om varför mitt japanska körsbär(amanogawa) inte blommar? planterade det i höstas ganska sent..bor i zon 4, vintern var förvisso hård men snön borde väl skydda en del? ser ut som att knopparna torkat..det märkliga är att jag för några veckor sedan köpte ett kurilerkörsbär och efter någon vecka såg det ut lika i topparna, det ser liksom torrt ut??! fast jag vattnat varje dag efter planteringen..inga blad syns till heller, har visserligen sandjord men jag har blandat i plantjord och som sagt vattnat varje dag..begriper inte varför det inte fungerar med prydnadskörsbären..jag fullkomligt älskar japanska körsbärsträd men vet inte om jag vågar köpa några fler.. tacksam för svar!
Kan vara skador av vintern, snön skyddar bara rötterna inte blomknopparna som bildas sommaren innan de ska blomma. +Ofta är det normalt ifall unga träd inte blommar det tar ofta några år för växterna att etablera sig, de slösar oftast inte en massa energi på blomning innan de etablerat sig.
CITAT (therese.kvist @ 30-05-2010, 10:03)

Hej
Mitt päronräd blommar inte heller, inte en tillstymmelse till blomma ens!
Var ner till handelsträdgården där jag gjort inköpet, tog med några blad
då de blivit krulliga o buckliga.
Det såg inte så bra ut sa de så jag skulle klippa bort allt med krulliga o prickiga blad
och sen spruta med Kumulus DF, nåt svavel tror jag mot svamp.
Det var värt ett försök sa de men lyckas det inte ska jag gräva upp det o elda upp
trädet el lägga i sopsäck o kasta på soporna, det får inte komma i kontakt med nåt annat.
Så kolla bladen på trädet o fråga där du köpt det!
Har du någon bild?
Det kan ju vara många saker på päron inte bara svamp + och så rädd för att det inte ska komma i kontakt med annat som butiken sade behöver man nog inte vara, det som går på päron är ofta knutet till päron så det hoppar inte på sommarblommor, rosbuskar etc.