Visst, man skall plantera om dem så djupt det går, gärna precis vid de första bladen. Jag har försökt att göra det men jorden sjunker undan eftersom och flera plantor är rangliga. Kanske att de vedar till sig efter ett par månader ytterligare.
Men jag stödjer dem ändå då de är övertunga och klarar knappt att man tar tag i krukan för att luta 30-45 grader vilket man lätt gör vid omflyttning. Vissa modeller jag har växer ordentligt på höjden och behöva extra stöd (Orange Thai, Serrano Tampiqueño, NuMex Mirasol, Chile de Arbol.
Jag har andra som är knubbigare med stora tunga blad typ Bhut Jolokia, Fatalii, Tabasco och div Habanero från affär'n.
Jula finns i min stad, enkelt att införskaffa billiga pinnar
http://www.jula.se/blompinnar-25-pack-131062Dessa är 90cm och jag har klippt av många av dem för att passa växter som klarar sig med 30cm stöd. De funkar hittills trots att de är färgade. Får se ifall det påverkar och inte innehåller färgämnen som växterna inte gillar.
Sedan hoppas jag på tung skörd som kräva stöd