CITAT (ingrids @ 11-06-2010, 12:58)

Ettan skulle kunna vara en flamingoblomma (står det någon ledtråd på lappen i krukan måntro) och tvåan ser ut som ett paradisträd tycker jag.
hehe lappen i läste jag på först massa fina råd om skötsel sen sist stod det matas en till två gånger i månaden då var det en lapp från en sån där köttätande växt

CITAT (Christina i Taxinge~ @ 11-06-2010, 13:16)

Den första ser verkligen ut som en Flamingoblomma och som Ingrid skriver borde nog namnet stå på lappen i krukan?
Nr 2 är ett Penningträd/Paradisträd (Crassula ovata)
lappen var från en annan blomma ^^ kollade den först innan jag frågade

tack för hjälpen =)
CITAT (Bengalow @ 11-06-2010, 13:30)

Den andra skall du sköta med omsorg, Penningträdet... Om den dör, så lär pengarna i familjen försvinna med den! Får absolut inte övervattnas. Det är en mycket tålig växt. En skvätt vatten var 14:e dag och den blir lycklig. Är den tillräckligt gammal, 20 år eller mer blommar den till jul.
skötselråd och om man vill plantera om dem lite tips kanske? =)