Medlem
Antal inlägg: 2 524
Medlem sedan: 22-02-2005
Medlem nr: 5 050
Vi har fått en fågel i stugan vi aldrig haft där förrut. Först trodde vi det var en hök men den är alldeles för röd-gul. Det är ett par och dom är så söta, en dag matade dom varandra med råttor och efter det blev det parning. Nu har vi två stycken som flyger för brinnande livet till boet som vi tror är ett gammalt skatbo. Men kan det vara en tornfalk här, mellan östersund och ånge?
Vi hade en Tornfalk här (Kiruna) på grannens balkong ... tror det är ett par år sedan ... ösregn och dålig bild. Jag fick hjälp av ornitolog (som just då befann sig i Japan) att bestämma vad det var för fågel.
Medlem
Antal inlägg: 19 798
Medlem sedan: 30-09-2007
Medlem nr: 12 674
Tornfalken finns i nästan hela landet, så det kan det mycket väl vara. De brukar inte vingla. Stjärten är lång. Det som är typiskt för tornfalk är att de ryttlar, dvs flyger på stället genom att flaxa snabbt med vingarna. Sen när de har sett en sork dyker de ner. Råttor är för stora byten, det kan inte ha varit möss du såg?