Tråkigt att höra om glasen, har varit orolig själv sista veckan, med allt snöande. Jag har också mitt stående hemma hos föräldrarna. Och eftersom det är några mil att åka, är jag bara där till helgerna.
Så imorse när jag kom till växthuset var det ca 15-20cm snö på taket. Det såg inte ut att vara någon större fara ännu, men det skall ju snöa rätt mycket idag. Och sedan skall det ju bli varmare. Så jag tog och borstade ner all snö på direkten. Vill ju inte att det skall hända något redan första vintern..
Hoppas du hittar något du kan täcka för hålen med. Plywoodskivor med någon sorts plast runt kan ju funka. Annars en bit pexiglas, eller sådant man har på veranda tak, det vågiga. Åtminstånde tills du kan sätta in nya glas.
//Thomas