Först och främst, inga plastlock... (som jag skrev i den andra tråden).
Vill du hålla nere kostnaderna så kan du även kolla med företag som får olika leveranser på pall (inte kragar!) som de ändå slänger. Dessa kan bankas isät och skruvas ihop till fina odlingslådor i önskat förmat.
Grundolja all obehandlat trä. Tryckimpregnerat bör man undvika. Sätt i stället plast/presenning på insidan där träet kommer i kontakt med jorden. Utsidan kan man olja, måla, lacka, lasera... Eller låta vara. Obehandlat håller det i alla fall i några år och då har du något att utvärdera.
Markkontakt är inte ett måste men det gör det enklare när man ska konstruera själva lådan. Vill du att den ska vara mer tillgänglig för människor i rullstol eller som har svårt att röra sig så bygg högre i stället. Fördelen är ju då också att ju större jordmängd desto bättre för det du ska odla, det torkar inte ut lika lätt.
Misstänker att det hela inte få kosta hur mycket som helst. Håll nere kostnaderna genom att plocka ihop virke där du kan få det utan att behöva betala. Be de som bor där om hjälp att snickra ihop. Om du är sådan att du vet hur du ska ha det så gölr tydliga ritningar på hur det är planerat, då bör det nog gå bra. Men var lyhörd för dem som bor där och som ska använda lådorna för de kan sitta inne med mycket bra och vettig information - och det är ju de som ska använda dem, inte sant? Lägg hellre pengarna på bra jord än på snygga lådor. Lådorna blir snygga när växtligheten väller över!
--------------------
* ~~~ * Besök gärna min blogg bladsomblad.blogspot.com * ~~~ *
|