CITAT (Gita @ 13-05-2011, 21:42)

Schlager är väl inte heller min musik men jag tycker precis som du att Danmarks bidrag är riktigt bra.Däremot tycker jag inte att Sveriges är helt dåligt och dessutom är ju Erik Sade så vansinnigt söt och får förmodligen därför röster från en massa tonårstjejer
Gita
Fast det är ju inte schlagermusik man tävlar i heller, det är bara här i Sverige vi förvanskat tävlingen och kallar den för schlagerfestival, det korrekta namnet är ju Eurovision Song Contest, nämns inte ett skatt av schlager i det namnet (tack o lov). Så alla ni som förargat hojtar att bidragen inte är schlagerlåtar, det behöver det ju inte heller vara! Det är en typisk svensk företeelse som inte går hem i utlandet längre.
Och ja, jag ska kika på spektaklet ikväll, mest för att jag är ensam hemma, men också för att se hur det går för Eric Saade!