Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


           
          Skriv svarNytt inlägg
          > Nyplanterad syren, Lerjord
          mariad
          Inlägg 08-06-2011, 22:03
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2
          Medlem sedan:
          08-06-2011
          Medlem nr: 53 765



          Planterade för fyra dagar sedan en nyinköpt större syren. Bladen ser inte ut att må helt bra. Bladen visar en tendens till att rulla ihop sig och misstänker att den inte får tillräckligt med vatten. Ska det se ut så efter bara fyra dagar eller måste jag plantera om den? Vi har ganska mycket lera i jorden och blandade ut den med lite plantjord - men kanske inte tillräckligt? Har vattnat varje dag men ser att det ligger som en lerkaka på toppen.
           
          Citera
          Bassam
          Inlägg 08-06-2011, 22:53
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 7 985
          Medlem sedan:
          04-10-2007
          Medlem nr: 12 723



          Hej

          Det är naturligt att de vissnar lite från början men de står på fel jord , du kan bytta till bättre jord till dem .

          Tips

          50% vanliga jord + 50% kogödsel + grus.

          H:Bassam

           
          Citera
          Shabbadang
          Inlägg 09-06-2011, 07:00
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 237
          Medlem sedan:
          04-07-2010
          Medlem nr: 31 771



          Jag tror inte du får sådana problem så snabbt om det handlar om jorden eftersom rötterna knappt har hunnit ut ur rotklumpen på den tiden. Du skriver att det var en större syren. Hur stor då? En riktig solitärbuske på två meters höjd eller? Och stod den i kruka eller var det mer klump? Och var klumpen nygrävd? Så bladen ut likadana när ni köpte den eller har det kommit sedan ni planterade den?

          Om jorden är mycket lerig så kan det finnas en viss risk i att vattna varje dag eftersom vatten kan bli stående runt klumpen och inte dräneras bort. I så fall dränker man växten. Jag föreslår att du gör några dagars uppehåll med vattningen. Ingen krukodlad växt ska behöva vattnas varje dag, såvida den inte stod i en alldeles för liten, rotfylld kruka.

          Nu har ju vädret varit krävande med mycket sol och blåst, men eftersom ni har vattnat varje dag så kan det knappast vara vattenbrist det är fråga om.
           
          Citera
          Aqvakul
          Inlägg 09-06-2011, 07:03
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 94 312
          Medlem sedan:
          07-10-2007
          Medlem nr: 12 751



          Följ ovanstående kloka råd och vattna rejält 1-2 gånger i veckan. Stora buskar blir alltid lite chockade vid omplantering, särskilt vid varm väderlek.


          --------------------
          Har du också ett stort monster under sängen?

          zon 1
           
          Citera
          mariad
          Inlägg 12-06-2011, 19:54
          Länk hit: #5


          Medlem
          Antal inlägg: 2
          Medlem sedan:
          08-06-2011
          Medlem nr: 53 765



          Tack snälla för era svar. Jag vattnar mer sällan nu och hoppas den ska pigga på sig. Den mår i alla fall inte sämre.
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-07-2025, 06:56
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon