CITAT (Azur @ 17-08-2011, 09:55)

Trist. Nå, då för jag göra ett nytt försök nästa år, i år kommer örnbräken-bladen snart att vissna ned.
Vilken styrka brukar du köra med?
Enligt bruksanvisningen på sånt jag vet är känsligt, gräs och normala örter. Dubbel koncentration på kirskål och vid avstrykning.
CITAT (amaira @ 17-08-2011, 10:28)

Bara lite nyfiken... Varför måste du gå varje dag?
Örnbräken är väldigt känslig för tramp. Låt det växa upp först, ordentligt! Sen går du och knäcker stammarna/stjälkarna, alltså ganska sent på säsongen. Det är effektivt.
Aha, jag kanske har haft lite för bråttom. Provade knäckmetoden men gjorde det på unga blad vilket inte var effektivt. Är lite splittrad vad gäller örnbräken. Det är ett svårt ogräs på fel ställen men samtidigt tycker jag det är trevligt när hanarna av Liten rotfjäril dansar i strålarna från kvällssolen.