Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


           
          Skriv svarNytt inlägg
          > Rutschkana i en slänt, någon som har byggt något roligt till barnen i trädgården?
          Johanna 39
          Inlägg 12-10-2011, 21:54
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1
          Medlem sedan:
          12-10-2011
          Medlem nr: 75 214



          Är det någon som har anlagt en rutschkana i trädgården? Jag är på jakt efter en längre rutschkana på kanske uppåt 10 meter och undrar vilken vinkel en rutschkana skall ha. Har sett att de har lite olika modeller av rutschkanor på nätet, eller finns de att köpa begagnade någonstans. Sedan så undrar jag hur länge en plastrutschkana håller jämfört med en i stål? Går det att bygga en rutschkana på egen hand?
           
          Citera
          larkdjur
          Inlägg 13-10-2011, 12:09
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9
          Medlem sedan:
          15-09-2011
          Medlem nr: 74 808



          Jag kan inte svara på allt, men ska göra så gott jag kan. Vilken vinkel en rutschkana ska ha finns det inga regler för, det lättaste lär väl vara att den har samma vinkel som slänten. Annars gäller större vinkel -> mer fart (och roligare...) Rutschkanan bör ha en plan yta i slutet där farten saktas av innan man kommer av kanan.

          Det går säkert att bygga en rutschkana på egen hand, men det kan vara bra att tänka på säkerheten. Bra tillverkare ser till att det inte finns snodd- eller fingerfällor längs kanan (dvs öppningar där barnen kan fastna med fingrar eller kapuschongsnören). Jag vet inget om de som säljer till privatpersoner utan bara om företag som säljer lekredskapen som finns på lekplatser så jag kan tyvärr inte rekommendera något.

          När du väl har valt en kan det vara bra att känna till att standarden för lekplatser är att rutschkanor ska ha ett fallutrymme på 2 meter framför och 1 meter på sidan av kanan. Det är ingenting som man behöver följa i trädgården, men det kan ju vara bra att tänka på att man inte lägger stenar eller liknande för nära.

          Ett annat hett tips är att inte lägga en stålrutschkana åt söder, då kan det bli väldigt varmt på somrarna.'

          Hoppas du fick någon hjälp av det här. Jag ser att det blev mest prat om säkerhet eftersom det är stort fokus på det på jobbet, men låt inte det avskräcka dig!
           
          Citera
          Peztis
          Inlägg 13-10-2011, 18:13
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 8 521
          Medlem sedan:
          18-01-2009
          Medlem nr: 20 608



          Vad roligt med någon som "bygger in" barnen i sin trädgård! Annars brukar de få ha en lite underordnad betydelse där.

          Redigerat av Peztis: 13-10-2011, 18:13


          --------------------


          * ~~~ * Besök gärna min blogg bladsomblad.blogspot.com * ~~~ *
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 05-08-2025, 02:18
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon