Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


           
          Skriv svarNytt inlägg
          > Frösått äppelträd
          Helena;)
          Inlägg 14-04-2012, 19:33
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 9
          Medlem sedan:
          26-01-2011
          Medlem nr: 38 384



          Mina barn satte äppelkärnor för tre år sedan. De är nu ca 150 cm långa spröt. Ska jag toppa dem eller bara låta dem fortsätta växa?
           
          Citera
          Powerowic
          Inlägg 14-04-2012, 19:48
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 389
          Medlem sedan:
          03-05-2004
          Medlem nr: 3 489



          Det alla säger är väl att du ska toppa trädet där du vill att kronan ska börja. eller korta in grenarna så att de inte blir för veka. Jag planterade ett antal frösådda äppleträd 2005 och har låtit dem växa relativt fritt. Jag har klippt de nedersta grenarna allteftersom trädet växer, sen har jag tagit bort konkurrensskott d.v.s skott som sticker uppåt och konkurrerar med toppskottet. Allt beror på hur man vill ha trädet, själv vill jag helst ha träd med genomgående stam. Det största är ca2,5 meter och har en stamomkrets på 10 cm vilket borde vara fullgott.
           
          Citera
          Cilla
          Inlägg 14-04-2012, 20:37
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Grattis till träden! Det blir unika sorter (lika unika som varje människa) det antar jag att ni vet. Också om kärnorna kom från samma äpple. Ena föräldern till era träd är trädet som äpplet satt i, andra föräldern är ett annat träd som bin eller humlor flugit i.

          Du kan så småningom börja beskära dem som man beskär äppelträd som man köper, dvs man tar bort nedersta grenarna och beskär resten som ett upp och nedvänt V. Men du kan säkert vänta ett år till, frösådder är ofta lite långsamma i början.

          Att ta bort gräs under träden och en bit ut och att vattna vid torka brukar sätta fräs på dem.


          --------------------
           
          Citera
          Helena;)
          Inlägg 17-04-2012, 08:37
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 9
          Medlem sedan:
          26-01-2011
          Medlem nr: 38 384



          Tack för tipsen, jag låter dem nog vara i år också då och beskär dem lite lätt nästa år. Spännande, men man får ju verkligen ha tålamod. Äpplen 2018 kanske rolleyes.gif
           
          Citera
          Whiskuchi
          Inlägg 23-04-2012, 12:33
          Länk hit: #5


          Medlem
          Antal inlägg: 2 911
          Medlem sedan:
          31-07-2005
          Medlem nr: 6 274



          Vad spännande det låter, jag vill också fröså äpplen! Kan de stå ute direkt eller bör de bo inomhus i kruka först? Eller kompromissa med växthuset?


          --------------------
          Don't argue with idiots, they will drag you down to their level and beat you with experience.
           
          Citera
          Cilla
          Inlägg 23-04-2012, 15:32
          Länk hit: #6


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Man kan göra vilket som. Och man kan ta för vana att alltid spara äppelkärnor från äpplen som är intressanta (och svenska förstås, annars blir härdigheten ett bekymmer). Dessa kan man ha ett särskilt hörd för i trädgården där man lägger dem och låter slumpen bestämma vilka som gror. Hela året - fröerna ramlar ju naturligt ned på hösten, friläggs och flyttas av fåglar och andra djur, ligger ytligt på vintern i kyla och under snö, och vissa hamnar där de sedan kan gro på våren.

          Det är på hösten kärnorna kommer som bekant och det vanligaste är att man sår dem då. Antingen kontrollerat i krukad såjord eller rätt på backen där man håller gräsfritt och fuktigt. Skuggat ställe brukar vara bra.

          Redigerat av Cilla: 23-04-2012, 15:33


          --------------------
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 17-07-2025, 07:07
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon