Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


           
          Skriv svarNytt inlägg
          > Alternativ till Klippo-klippare?
          petter2012
          Inlägg 08-06-2012, 00:00
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 4
          Medlem sedan:
          17-05-2012
          Medlem nr: 76 111



          Hej!

          Jag och min hustru håller just på att köpa ett litet hus och behöver därför en gräsklippare. Jag skulle vilja ha litet råd inför vårt inköp.

          Jag är uppvuxen med villaträdgård och vad jag kunde se på Granngården är gräsklipparna väldigt lika den jag hade som liten (på 80-talet). Det förvånar mig litet, men här är i alla fall min önskelista:

          Vi är båda litet allergiska mot gräs och därför vore det bra om vi SLAPP RÄFSA gräset. Enligt försäljaren är gräsuppsamlande klippare fortfarande besvärliga att hantera och måste tömmas ofta så hon tyckte att vi skulle ha en "vanlig" Klippo för runt 6000:- och i stället använda en sådan där finklipp-tillsats för att finfördela och trycka ner gräset i gräsmattan.

          Min hustru vill att klipparen ska vara LÄTTKÖRD, alltså inte tung att dra runt på. Bra ergonomi och bra rull alltså.

          Jag läste någon gång om hur mycket gräsklippare smutsar ned MILJÖN i förhållande till en bil. Jag vill därför gärna ha en eldriven klippare, men de verkar fortfarande lida av tunga och dåliga batterier (tomten är på 1500 m2 och hälften är naturtomt och ska kanske inte klippas alls, möjligen slås). Har läst om akrylatbensin och det kanske är "tillräckligt bra"?

          Vi kan tänka oss att lägga runt sex tusen max på en klippare. Vi vill INTE ha en robot eller åkgräsklippare (i och för sig bra mycket dyrare i alla händelser). Min hustru är en förståndig kvinna och vill ha maskiner som inte går sönder utan håller i många år. Jag förstår att Klippo är det som gäller enligt andra trådar, men finns det en batteridriven maskin som klarar vår tomtstorlek och håller länge?

          Alla förslag är varmt välkomna!

          Petter smile.gif
           
          Citera
          *Stintan*
          Inlägg 08-06-2012, 11:35
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 22 484
          Medlem sedan:
          04-08-2005
          Medlem nr: 6 301



          Absolut räcker en batteridriven klippare (alltså utan sladd) för er lilla tomt. Köp till ett extra batteri bara som laddar medan ni kör upp det andra. Väntar man inte för länge med att klippa räcker ett batteri rätt länge. Uppsamlare är ju perfekt om man inte vill räfsa och gräsklippet kan man ju kompostera eller täcka med i trädgårdslandet.

          Batteridriven gräsklippare


          --------------------
          Rotar runt i Sörmlands inland zon 2-3
          Det är ingen konst att vara modig om man inte är rädd/Tove Jansson
           
          Citera
          petter2012
          Inlägg 08-06-2012, 15:33
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 4
          Medlem sedan:
          17-05-2012
          Medlem nr: 76 111



          Hej!

          Tack för svaret och för länken till Rotak 43. Jag har kollat på den förut och det står väl mellan en sådan och en Klippo...

          Tack igen

          Petter
           
          Citera
          kerstin z5-6
          Inlägg 09-06-2012, 08:27
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 21 879
          Medlem sedan:
          10-01-2003
          Medlem nr: 559



          Har en Rotak på andra året och en mycket stor tomt.Till flera av de större modellerna medföljer 2 LI batterier som varken är tunga eller behöver laddas länge.Den väger inget i jämförelse med klippo eller andra plåtmaskiner..


          --------------------
          Kerstin

          Ut sementem feceris, ita metes
          (Cicero)
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 08-08-2025, 19:44
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon