Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


           
          Skriv svarNytt inlägg
          > Granatäpple, hur kallt klarar den att övervintra?
          rosita
          Inlägg 11-10-2012, 14:41
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2 781
          Medlem sedan:
          26-04-2005
          Medlem nr: 5 587



          Det råder delade meningar om hur man övervintrar granatäpple, en del säger att den klarar vinter i zon 3 och några säger att den inte tåler en enda minusgrad.

          Finns det någon här som har lyckats med övervintringen utomhus? Eller måste jag ta in den? Den ser inte så fin ut just nu, när den har tappat alla blad.


          --------------------
          Rosita zon 1

          www.ankispassion.blogg.se

          www.dromtolkning.blogg.se
           
          Citera
          Alexander-VG-zon...
          Inlägg 11-10-2012, 17:46
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 23 015
          Medlem sedan:
          13-08-2005
          Medlem nr: 6 358



          Jag har övervintrat granatäpple i skåne, zon 1-2 ute då frösådda plantor. Men dom har bara klarat någon vinter i ett ganska utsatt läge plus då dom varit frösådder ganska små när dom sattes ut. Varianten Nana anses vara härdigast som man kan hitta i sverige. Och det finns ganska många olika sorter med olika härdighet.

          Frost tål dom, även i kruka OM dom har invintrat dvs förvedat toppskotten och börjat fälla löv. Och ska alltså till vintern vara lövfällande.

          Dock om du vill testa på friland gäller varmt och skyddat där det är mest sol. I väldränerad och ev upphöjd bädd. Och då kanske det är bra att sätta ut ganska vuxna plantor. Nu om du har den kruka så får du nog ta in den och har det varit några frostnätter så tål den det.
           
          Citera
          rosita
          Inlägg 12-10-2012, 06:06
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 2 781
          Medlem sedan:
          26-04-2005
          Medlem nr: 5 587



          Mina plantor är 2 år gamla, sådda från kärnor. Förra vintern hade jag dem i minst 5 grader. Tror du att det fungerar att ha dem i växthuset i vinter, utan värme och extraljus? Jag har 10 cm frigolit på golvet och bubbelplastat den delen av huset där växterna står. Jag kan ju skydda själva krukan med bubbelplast också, för att inte jorden ska frysa och därmed rötterna.


          --------------------
          Rosita zon 1

          www.ankispassion.blogg.se

          www.dromtolkning.blogg.se
           
          Citera
          oliv
          Inlägg 12-10-2012, 08:48
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 738
          Medlem sedan:
          11-10-2004
          Medlem nr: 4 607



          Sen (höst-) frost tål mitt ympade granatäpple som stått ute hela sommaren. Men så fort det har fällt bladen (vilket det inte gjort än - frosten har inte kommit hit till trädgården än), så tar jag in det till ett ljust rum där jag håller 8 grader (för andra växters skull, skulle klara bara över nollan). Jag skulle inte utsätta det en längre tid för minusgrader. Det gäller ju inte bara att eventuellt få det att överleva, utan mitt ska helst utvecklas bra och starta bra på våren. rolleyes.gif

          ..och så har jag haft "Nana" en gång i tiden (dvärggranatäpple), fin blomning, små frukter, men de gick ju inte att äta... Vill man äta frukterna ska man ha ett riktigt granatäpple (fast jag har inte fått några frukter än på mitt stora... angry.gif man får ha tålamod med träd tummenupp.gif ).

          Redigerat av oliv: 12-10-2012, 08:55


          --------------------
          ~ zon 1 ~
           
          Citera
          malol761
          Inlägg 30-10-2012, 11:07
          Länk hit: #5


          Medlem
          Antal inlägg: 2
          Medlem sedan:
          15-09-2011
          Medlem nr: 74 817



          Jag har två frösådda plantor av sorten Nana. Jag odlar de i krukor och låter de stå ute tills de fällt bladen. Sen åker de in i garaget utan extra ljus fram till det är dags för vår. Det funkar fint för mig. Hade dock ingen aning att det ens var att tänka på att sätta dem ute. Blir nästan lite sugen att testa (zon 2). Även om det förmodligen är en dum idé... rolleyes.gif
          En fråga till er som försått plantor. hur lång tid tog det för er att få blommor? Mina är 4 år nu och inga blommor än.
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 07-08-2025, 00:52
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon