Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


           
          Skriv svarNytt inlägg
          > Ledsen häck
          plexmar
          Inlägg 31-07-2015, 13:42
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1
          Medlem sedan:
          31-07-2015
          Medlem nr: 82 429



          Hej!

          Jag är ny här på forumet, samt ny i trädgårdsvärlden då vi precis flyttat in i hus.

          Har en häck som ser lite ledsen ut, antagligen har man inte gjort mer än att trimma den i XX antal år. Vad kan jag göra för att få den vid liv igen? Det är inte ett alternativ att klippa ner den tyvärr. Se bild nedan på häcken. Som ni ser så är den lite gles på vissa ställen, så är det genomgående längst med hela häcken.


          Häck

          Sedan skulle jag gärna vilja ha en tydlig gräns mellan häcken och gräsmattan, likt denna bild: http://st.bygghemma.se/productimages/0x0/f...6-10-grenar.jpg

          Förutom att dra bort ogräs, gräs och annat som växer under häckarna - vad ska jag göra? Är det täckbark som gäller?

          Tack på förhand!

           
          Citera
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 01-08-2015, 08:33
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          Häcken tycker jag ser normal ut för spirea som jag tycker det ser ut som den ser ut så och passar mest bara till friväxande häck inte klippt som i den bilden du länkade in. Tyvärr är det nog bara total nekapning som häller ifall man vill få den riktigt tät nerifrån. Man kan testa med att kapa bort de grövsta grenarna långt nere vid maken på vårvintern för att se om man kan få lite mer skottbrytning längre ner.


          Häcken på bilden har täckbark + för att få en sån där fin och jämna kant mellan gräsmatta och häck så brukar det vara så att man måste kantkära själv några gånger per säsong, för gräset växer ju ändå in mot täckbarken av sig självt så det håller sig inte sådär jämnt och rakt utan arbete.

          Redigerat av Åsa, mälardalen zon 2: 01-08-2015, 08:34


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera
          Huggorm
          Inlägg 01-08-2015, 08:43
          Länk hit: #3


          Moderator
          Antal inlägg: 18 405
          Medlem sedan:
          27-01-2007
          Medlem nr: 9 009



          Om det är spirea så växer de upp extremt snabbt igen efter att man klippt ner dom. Jag jämnade mitt enorma spireasnår med marken i våras och i dag står stammarna drygt en meter höga och skall till att blomma. Det är som en tät, ogenomtränglig djungel.
           
          Citera
          Bassam
          Inlägg 02-08-2015, 12:46
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 7 985
          Medlem sedan:
          04-10-2007
          Medlem nr: 12 723



          Hej

          Min kompisar bjuder bra två förslag, du kan själv välja, men jag kan säga att du kan vattna den bra på våren, o ge dom bra naturliga gödsel som kogödsel, komposten etc.

          H.Bassam
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-07-2025, 06:20
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon