Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


           
          Skriv svarNytt inlägg
          > Vem äter upp blommorna?, Uppätna blommor
          pitea
          Inlägg 01-06-2004, 08:06
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 5
          Medlem sedan:
          15-04-2004
          Medlem nr: 3 281



          Vi satte för en vecka sedan ut 9 st penséer i vår uterabatt. Tre nätter i rad har de decimerats med tre per natt. Själva blommorna har försvunnit och på vissa av dom har nästa hela växten blivit bortstlina. Det verkar vara något djur som har ätit upp dem, för de har inte blåst bort. Det finns dock inga tydliga spår i rabatten. Hela tomten är inhägnad med staket vilket gör det än märkligare. Vi har inte heller sett något djur som kommit in på tomten tidigare, utom möjligen grannens katt. Blommorna är planterade alldeles intill vår altan två meter från huset. Intill finns ett flertal krukor med pentunior blommor planterade och de är helt orörda, det är endast penséerna i landet som rörts. Kan det vara fåglar som äter upp dem eller något som lever i jorden? Vågar man sätta nya blommor och kan man i så fall skydda dem på något sätt? Nu har vi även satt några penséer i en balkonglåda och dom har hittils förblivit orörda. Verkar som att så fort blommorna har lite höjd i kruka eller likn. så blir dom orörda. Bor i Norrbotten.
           
          Citera
          fridaolle
          Inlägg 01-06-2004, 19:41
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 34
          Medlem sedan:
          01-06-2004
          Medlem nr: 3 766



          Jag tror att det är råddjur som har varit framme för precis så där har vi varit med om också .
           
          Citera
          Betty
          Inlägg 01-06-2004, 23:51
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 14 536
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 14



          Om det är rådjur eller inte beror lite på vad det är för sorts blommor, de äter t.ex. inte Allium, hyacinter och påskliljor.
          Om det handlar om tulpaner så äter de även bladen.
          Staketet bör vara minst 180cm för att hålla rådjuren utanför.
          Trastar och skator knipsar ibland av blommor och blomknoppar om de är röda, de tror väl att det är bär antar jag.


          --------------------
          Norrbottenskusten zon 5-6



           
          Citera
          pitea
          Inlägg 02-06-2004, 07:26
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 5
          Medlem sedan:
          15-04-2004
          Medlem nr: 3 281



          Nja, rådjur är knappast troligt, har aldrig sett till dem i de här trakterna och att de dessutom skulle ha tagit sig över vårt höga staket har jag svårt att tro. Möjligen skator då, de har synts till här. Någon föreslog gråsparvar, vi har några sådana som satt bo i en holk bakom huset. Nu har vi satt nya blommor, exakt likadana, i en blomlåda på altanen- och de är helt orörda. Av den anledningen verkar fågelteorin lite bräcklig. Varför skulle de endast ge sig på blommorna i rabatten på marken?
           
          Citera
          Betty
          Inlägg 02-06-2004, 07:59
          Länk hit: #5


          Medlem
          Antal inlägg: 14 536
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 14



          Nja... jag föreslog trastar inte gråsparvar. Hos oss har trastarna knipsat av de röda knopparna på bl.a. nejlika - men bara i rabatten. De förväxlade nog blomknopparna med smultron. Urnor på altanen har fått vara ifred. Både trastarna och skatorna är för skygga för att våga sig in under taket på altanen här.
          Jag har för resten haft rådjursbesök i mina rabatter i vår - aldrig trodde jag det skulle hända här, trodde att "sånt händer i Stockholm - inte inne i Luleå..."
          Vad är det för sorts blommor ni har satt?


          --------------------
          Norrbottenskusten zon 5-6



           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 07-08-2025, 10:42
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon