Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


           
          Skriv svarNytt inlägg
          > göra rabatt - igen
          -asno-
          Inlägg 12-01-2005, 13:29
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 411
          Medlem sedan:
          17-03-2004
          Medlem nr: 3 020



          Ju mer jag läser desto mer oklok blir jag blink.gif Om jag vänder torvor från gräsmattan och sen lägger tidningar ovanpå och sen jord, behöver jag då inte så tjockt med jord? Tidningarna ska väl förmultna och växternas rötter ha nytta av jorden under?
          Men om man inte lägger så tjockt med jord, hur tjockt är det då? Och hur länge tar det innan tidningen förmultnar och när behöver uppdrivna perenner större jorddjup?

          /Åsa
           
          Citera
          Lena i Torslanda
          Inlägg 12-01-2005, 13:42
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1 123
          Medlem sedan:
          06-11-2002
          Medlem nr: 250



          Det finns ingen anledning att vända på grästorvorna om du lägger tidningar i botten. Lägg ett tjockt lager tidningar direkt på gräset. Om du ska ha större perenner så behövs ett ca 30 cm jordlager ovanpå. Mindre växter klarar sig med 20. Efter ett år har tidningarna multnat och gräset dött. Detta sätt att odla kräver alltså att rabatten bli ganska mkt upphöjd annars funkar det inte. Vill du inte höja upp så mkt så får du gräva dig neråt och då måste du ta bort gräset. Då kan du välja att "hyvla" bort bara gräset och sedan vända jorden eller också så vänder du grästorvorna upp och ner och fyller på med planteringsjord ovanpå. Vid en sådan grävning finns ingen anledning att lägga tidningslager.
          Det finns inget generellt svar på när uppdrivna perenner behöver större jorddjup, det finns ju riktiga snabbväxare och de som som tar flera år på sig att etablera sig. Men ju bättre förutsättningar från början desto snabbare tillväxt.


          --------------------
          Lena
           
          Citera
          kerstin z5-6
          Inlägg 12-01-2005, 14:06
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 21 879
          Medlem sedan:
          10-01-2003
          Medlem nr: 559



          och rejäla dynglager på våren sätter fart på vad som helst laugh.gif


          --------------------
          Kerstin

          Ut sementem feceris, ita metes
          (Cicero)
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 31-08-2025, 15:02
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon