Visst kan du ha vandan i en glasskål, men se till att den inte står fuktigt, den bör torka ut mellan vattningarna, de allra bästa är att du fortsätter att ha den i hängande form

vandan är en sort som absolut vill ha det varmt så jag undrar om du skall ha den ute på sommaren

möjligtvis om det börjar närma sig 25-30 grader.
det kanske är lite otympligt att ha den med sig i duschen

varför inte lyfta in den i duschen på kvällen o ge den sitt bad varje kväll och sedan hänga upp den i badrummet förslagsvis på stången till draperiet om du har ett sådant och sedan lyfta ut den i rummet på morgonen när vattnet runnit av.
Pappisen behöver inte en genomskinlig kruka, skall inte torka ut för hårt, men inte heller stå i vatten, den du har har melerade blad och kan stå lite mörkare, när blomman faller av kommer det bildas en ny planta vid sidan av den gamla, det är den som kommer att blomma nästa gång om ett år eller så.
Keikin bör få tre-fyra rötter innan du separerar den från mamman, plantera den i vitmossa första tiden tills den får ordentligt med rötter, då kan du plantera den i riktig orkidékompost, med mycket vitmossa i.
krister