CITAT (Rossi @ 18-03-2005, 09:42)
CITAT (Fenja @ 18-03-2005, 09:39)
Jag har en som är över tio år som blommar ganska snällt. Vinterförvara henne svalt så sätter hon knopp och ställ sedan i ett varmt och soligt fönster eller växthus så brukar blommorna komma.
Fenja! Vad kul! Har du något foto på henne? Stämmer det att blommorna doftar vanilj? Mina drottningar har som sagt 8-11 grader på vintern och sen står dem i ett soligt och varmt växthus på sommaren så jag håller tummarna!
Blommorna doftar lite vaniljaktigt ja, men framför allt fullkomligt bedövande! Jag hade ett major breakdown på datorn för ett tag sedan och en massa bilder försvann, så jag har bara foto på henne utan blom tyvärr:

Sätt ut dina epiphyllum tidigt på våren medan det fortfarande är lite kyligt på nätterna, mina sätter då ofelbart knopp och blommar överdådigt frammåt juni, juli. Jag övervintrar dem inne i vanlig rumstemperatur. Så här såg en namnlös ut i fjol:

Jag gillar episarna skarpt och byter gärna om du är intresserad? Tyvärr är de flesta utan namn.
Mvh
Fenja