Det finns inga regler för hur ofta man "ska" beskära prydnads-, solitär eller parkträd overhuvudtaget. Helst ska man inte göra det alls, utan man ska tillåta träd att utvecklas naturligt i den utstreckning det går. Ibland kan det dock bli nödvändigt att göra enstaka, mindre ingrepp, t.ex. när man vill höja krontaket, ta bort döda grenar eller, som i ditt fall, ta bort en dubbeltopp.
Om man finner ett sådant ingrepp nödvändigt, så bör det utföras så tidigt som möjligt och då syftar jag inte på tidpunkten på året utan på trädets utvecklingsstadium. Det är bättre att avlägsna en liten kvist än en grov gren.
Tidpunkten att göra detta bör vara på sommaren, någon gång mellan det att löven är fullt ute tills dess att frukt/fröer har utvecklats fullt ut. Normalt inträffar denna period mellan juni-september lite beroende på var man befinner sig i landet. Dessutom bör man tänka på att använda ordentliga verktyg samt att inte tillfoga trädet mer skada än nödvändigt.
--------------------
|