Medlem
Antal inlägg: 863
Medlem sedan: 09-11-2002
Medlem nr: 305
Skall man lägga fiberduk över stockrosor också + annat smått och gott som jag satte förra året, t.ex. Mjölklocka, Aubretia, Bolltistel och Fingerborgsblomma.
Jag har planterat dem på en plats i trädgården tidigt i höstas och skall flytta dem till en annan plats när den tiden är inne.
Går det bra, tro? Vill gärna att åtminstone stockrosorna skall blomma i år.
Medlem
Antal inlägg: 1 453
Medlem sedan: 27-06-2004
Medlem nr: 3 938
det borde gå att flytta dem, de blommar säkert ändå, fiberduk tror jag inte du behöver lägga på, de har ju överlevt vintern så lite frost klarar de nog. hoppas du fick ett tillräckligt svar.
Medlem
Antal inlägg: 21 879
Medlem sedan: 10-01-2003
Medlem nr: 559
Fiberduk fungerar dåligt som rosskydd -vinteväv -grön , eller säckväv -alt nedstuckna granruskor -Nu är den absolut viktigaste tiden att ha soltäckt rosorna -Stockrosorna brukar hos mej få en granruska över sig de med -de övriga perennerna är ben härdiga o behöver ingen som helst täckning