Medlem
Antal inlägg: 63
Medlem sedan: 02-11-2002
Medlem nr: 85
Jag gillar verkligen fuchsior och har tio nya små sticklingar på tillväxt och dessutom fyra som än så länge vilar i vintergraven i komposten. Trots det har jag ingen som riktigt passar till min gamla släkting, som alltid älskat blommor men inte orkar pyssla så mycket längre. Jag har lusläst Rockdalas katalog men har ändå svårt att hitta den ideala sorten, framförallt vad gäller växtsättet.
Den ska vara ganska småvuxen, upprättväxande och tåla hennes ganska soliga fönster.
Den ska grena sig snällt och inte kräva för mycket toppande.
Den ska vara röd och vit för det tycker hon fuchsior ska vara!
Blekrosa jättepuddingar är alltså uteslutna! Hon fick Gerry Engelen förra året och den var bra på många sätt men den var ju inte rödvit... Little beauty som jag redan köpt är visserligen röd/blå men den tänkte jag ändå låta henne prova.
Medlem
Antal inlägg: 204
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 53
Hej Göteborgskan är en bra och lättskött Fuchsia som tål en del sol.Den är upprättväxande Egentligen blir Fuchsior bäst ute då det ofta blir för varmt inomhus. Hälsn Inger
Medlem
Antal inlägg: 7 705
Medlem sedan: 07-11-2002
Medlem nr: 276
Denna Lyes Unique ( från 1886 ) har jag haft i flera år, en överlevare, köpt av Rockdala, men kan inte se den i årets katalog. Är du intresserad kan jag skicka ett skott.
--------------------
Den som planterar en trädgård planterar lycka Bor i zon 3 - 4