Medlem
Antal inlägg: 814
Medlem sedan: 07-02-2003
Medlem nr: 700
Äntligen har polletten ramlat ned och jag har fixat en mapp, men då dyker det nya problem upp. När jag ska lägga in bild kommer det hela tiden upp. Bilden har större filstorlek än tillåtet. Finns det något hjälpprogram som talar om hur man förminskar bilden lill lagom storlek?
Medlem
Antal inlägg: 1 439
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 19
Jag har samma problem med 4 x för stora bilder! Och inte kan jag bildredigering så det blir att kolla upp hur man gör - återkommer om cirkus två-tre år!
Medlem
Antal inlägg: 14 005
Medlem sedan: 27-11-2002
Medlem nr: 429
Jag ändrar storlek på mina bilder i Adobe Photoshop eller Corel PhotoPaint. Jag har inte hittat ställe på Odla där man kan ändra bildstorlek. Har sett att man brukar ropa på Ingemar när något är oklart Det var förresten han som fixade mitt album
Medlem
Antal inlägg: 210
Medlem sedan: 31-10-2002
Medlem nr: 7
Som det har sagts så krävs det något bildbehandlingsprogram för att ändra storlek på bilderna. Det är en rätt enkel grej att göra och något som var och en får göra själv på sin egen dator innan bilderna skickas upp. Tyvärr har jag ingen möjlighet att hjälpa till med detta förutom i undantagsfall.