Medlem
Antal inlägg: 790
Medlem sedan: 28-01-2004
Medlem nr: 2 733
Ska göra i ordning min igenväxta gamla rabatt. Gräva om helt och göra fint.
Skulle behöva tips på bra och billig rabattkant. Någon som har tips på sådant som inte kostar en förmögenhet och håller bra? Inga tunna plastkanter och liknande. Får gärna vara lite högre så att rabatten får en ordentlig kant så att jorden inte kommer över kanten.
Medlem
Antal inlägg: 9 732
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 22
CITAT (Kakaduan @ 19-09-2005, 10:03)
Inga tunna plastkanter och liknande.
Om du väljer (natur)stenar, så behöver du nog ändå gräva ner en plastkant för att hålla gräsrötter borta från rabatten. Plastkanten ska vara djupt, inget ska synas ovan jord.
Medlem
Antal inlägg: 5 336
Medlem sedan: 13-04-2005
Medlem nr: 5 411
Jag har nån slags marksten som rabattkant... de är tegelstensfärgade... snyggt tycker jag och inte behövde jag gräva ner något extra för att hålla gräset borta..
Medlem
Antal inlägg: 1 990
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 24
Nu är inte dessa gratis förstås, men de håller nog livet ut! Min nya kant ser ut så här! Köps på ställen som säljer stenvaror.
--------------------
Sylvia, zon 1
Green fingers are the extensions of a verdant heart. (Russell Page) I think that I shall never see A poem lovely as a tree. (Joyce Kilmer) There are always flowers for those who want to see them! (Henri Matisse)