Jag har bla gjort morotsbiffar som både är goda, nyttiga och har passande färg. Man steker som tjocka plättar/biffar av en smet mestadels bestående av keso, rivna morötter och ägg. Jag har inte det exakta receptet här men det är mycket troligt jag hittat det på ICAs hemsida.
Givetvis finns det en oändlig mängd olika sorters sallader man kan göra också; en del matigare än andra. Och varför inte en god omelett med svampstuvning och hembakt bröd till det? Ja, det är bara fantasin som sätter gränser.
Lycka till!
--------------------
PS. om du vet namnet på suckulenten i min signaturbild, skicka gärna ett meddelande med det. Det finns en till bild på den på min hemsida DS. hemsida: www.hsprodukter.se/mona (sidan innehåller en del av mina växter men även målningar mm)
|