Med tanke på att det är en sort som tjuvas så blir ju inte plantorna så breda (de blir dock höga och behöver uppbindning) men en 30-40cm mellan plantorna bör man nog ha.
Torvkrukor förmultnar så det är bara att gräva ner plantorna vill man att det ska gå lite snabbare kan man ju göra lite skåror i torvkrukorna så rötterna lättare tar sig igenom. Gräv ner plantorna djupt, tomat bildar rötter på stammen som hamnar under jord.
Själv driver jag upp tomatplantor i mjölk/yoghurt/juiceförpackningar de är höga och bra och man kan plantera ner plantorna djupt i dem och sedan slänger man dem när man planterat ut tomaterna.
(PS! Tomatfrön håller i 5-7år så man måste inte så hela påsen, man kan ha flera sorters tomatfröpåsar och bara så en del av påsen ifall man vill ha flera sorter, men har begränsad plats)
--------------------
Mvh Åsa
Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
|