Medlem
Antal inlägg: 2 177
Medlem sedan: 17-07-2005
Medlem nr: 6 191
Häromdagen när vi öppnade ett av våra fönster hittade vi ett gäng nya invånare som bosatt sig mellan fönstret och karmen. Det var liksom murat små rum också (som synes) - och de var rätt söta... Jag blev nyfiken! Någon som vet vad det kan vara för några larver?
--------------------
"Det är roligare att vara glad!" /Alexander Hoffman
Medlem
Antal inlägg: 10 440
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 34
Det finns flera arter steklar som murar sådana här bon. B l a solitära bin, man kan hjälpa dem genom att göra boplatser av bamburör som de kan mura kammare i. Men eftersom dessa larver är gröna så tror jag inte att det är stekellarver?
Medlem
Antal inlägg: 23 957
Medlem sedan: 08-11-2002
Medlem nr: 296
Det här är boceller till en solitärgeting eller lergeting som dom också kallas eftersom cellerna är byggda av lera. Honan bygger en cell och fyller den med små paralyserade fjärilslarver och lägger sen ett ägg innan hon börjar med nästa cell. När ägget kläckts lever larven av fjärilslarverna tills den förpuppar sig. Den gröna glänsande larven i mitten är säkert getinglarven. Fin bild, den sparar jag i min dator om du inte har något emot detta.
--------------------
Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです