CITAT (Christa @ 01-12-2006, 15:29)
Jag kollade den där tråden som du skickade LadyG men engelska är inte min starka sida så jag väntar tills min kille har tid att titta på det. Han är bra på det.
Dock undrar jag om det går att räkna ut så där tillförlitligt. I somras cyklade vi 1-2 mil varje dag och vågen visade 67 kg. Tidigare perioder har det blivit betydligt mindre motion och vågen har ändå visat 67 kg. Nu har jag haft hosta i en månad och det har bara blivit lite småpromenader men vågen visar fortfarande 67 kg.
Det är därför jag börjar undra om kroppen försöker hålla den vikt den har och om det i så fall gäller också om man har en stor övervikt. Har man en stor övervikt borde ju det gå åt fler kalorier att röra på sig eftersom man måste släpa omkring på de extra kilona. Väger man 20 kg för mycket så bär man ju omkring på motsvarande 2 tioliters hinkar med vatten och det är ju ganska tungt. Förbränner man mer då, det är frågan.
Visst kan man räkna ut väldigt exakt hur mycket energi man gör av med, kroppsbyggare och andra elitidrottsmän gör det hela tiden för att kunna bygga upp sina kroppar utan att lägga på sig onödigt fett.
Uppladdningens kalkylator bygger på Harris & Benedicts ekvation från 1919. På det viset får man fram sitt BEE (basal energy expenditure, dvs grundförbränningen).
Den som vill göra det manuellt kan ta formeln istället:
Män: 66.5 + (13.75 x kg) + (5.003 x cm) - (6.775 x ålder) = BEE
Kvinnor: 655.1 + (9.563 x kg) + (1.850 x cm) - (4.676 x ålder) = BEE
Efter det gör man en uppskattning av hur mycket man rör sig:
ingen eller mycket lite motion: BEE*1,2
lätt motion (1-3 ggr i veckan): BEE*1,3
motionär (3-5 ggr i veckan): BEE*1,4
ganska hård träning (6-7 grr i veckan): BEE*1,7
mycket hård träning (elitsatsning eller flera pass om dagen): BEE*1,9
Siffran du får fram är ditt dagliga energibehov.
Det är oerhört vanligt att folk som börjar motionera äter mer eftersom träningen gör dem hungrigare. Det är inte fel, all träning är bra, men det blir ingen viktnedgång på det viset heller. Enligt en undersökning underskattar vi mängden mat vi äter med cirka 25% vilket är anledningen till varför jag och många andra väger maten. På det viset vet man exakt vad man får i sig.
Intresseklubben noterar: Fett förbränner cirka 4 kcal / dygn och kilo medan muskler förbränner 13 kcal / dygn och kilo.
Men angående din fråga:
En 73 Kg tung person promenerar i en halvtimme i ett lugnt tempo (cirka 3km/h) så går det åt cirka 90kcal.
Samma promenad, samma hastighet men personen väger 93Kg (dvs +20 Kg) istället så går det åt cirka 116 kcal.
Samma promenad, samma hastighet med personen väger 113Kg (dvs +40 Kg) så går det åt cirka 140 kcal.
Med 20 kilos övervikt ökar förbränningen med 25 kcal och med 40 kilos övervikt ungefär 50 kcal. Skillnaden är alltså inte särskilt dramatiskt och inte något som påverkar utgången av en diet i någon större utsträckning.