Medlem
Antal inlägg: 1 475
Medlem sedan: 19-03-2006
Medlem nr: 7 256
Ja, nu börjar raddan med bilder på alla växter i min nya trädgård... Inser att jag inte kan mycket! I första omgången två buskar och ett träd. Bild 2 och 3 är på samma buske, och bild 4 och 5 är på samma träd. buske_1.jpg ( 72.29k )
Antal nedladdningar: 58
Medlem
Antal inlägg: 4 869
Medlem sedan: 27-11-2004
Medlem nr: 4 761
Vad svårt det är att se!!! Jag har tittat flera gånger. Den tredje bilden känns om att jag borde känna igen. Någon vanlig biske eller så i trädgården.
De två sista bilderna ser ut som en frösådd, äpple eller rönn eller oxel. Typ. Men som sagt det är svårt atts e. Plus att dte var lite för länge sedan jag själv var ute i naturen o tittade.
Om ingen kommer på nåt får du väl återkomma när det är utslagna eller om du försöker beskriva hur de känns o så. Har du brutit eller klippt av en bit från den där med rätt stora blad på gång??
Medlem
Antal inlägg: 1 475
Medlem sedan: 19-03-2006
Medlem nr: 7 256
Den första ser absolut ut att vara slånbär, nu när jag googlat bilder på sådana. Kan man äta dem? Den sista kan vara en frösådd kärsbär eftersom sådana står uppe i backen. Tack för svar!
--------------------
God odlingslycka! Hälsningar från Katarina ute på landet i zon 1