Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


           
          Skriv svarNytt inlägg
          > Körsbärsträdet mår uselt!
          MrsMP
          Inlägg 09-08-2007, 17:58
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 65
          Medlem sedan:
          31-12-2006
          Medlem nr: 8 920



          Förra sommaren planterade jag ett körsbärsträd som verkade ta sig fint...men nu ser jag att det ser ut som att det håller på att dö.
          I våras hade det massor av blommor, och massor av bin så då tänkte jag att ju att nu blir det kanske några körsbär...ett! körsbär kom det.
          Vi har ett större körsbärsträd på tomten men jag har ingen aning om vilken sort, men jag hoppades iallfall på pollinering ifrån detta träd.
          Nu ser det ut som att det kommer massa kåda ur stammen, det kryllar av små svarta myror (är det dom som är boven i dramat?), och löven liksom krullar ihop sig och blir sedan bruna. Vad skall man göra?
          jag har tyvärr ingen bild på eländet...


          --------------------
          Bor i Värmland med tomt på närmare 7000kvm. Lever för växter - trädgården och ungarna...inte nödvändigtvis i den ordningen!
           
          Citera
          carina.roden
          Inlägg 12-08-2007, 18:42
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1
          Medlem sedan:
          09-06-2007
          Medlem nr: 10 952



          Detta är tyvärr inget svar. Det som fick mig intresserad var myrorna.
          Jag köpte en krusbärsbuske från BAK... i höstas och den har inte tagit sig (fått löv och grenar) men är fortfarande vid liv. Så hopp finns det. När jag för 2 veckor sedan "vippade" den lilla stammen så vällde det upp svarta myror nerifrån hålet som uppkom vid "vippandet". Jag ryckte då upp busken och la i ny jord och myrorna åkte på återvinningen.
          Varför de ville bo just där vet jag inte.
          Min mor köpte körsbärsträd från BAK... och det var säkert 7 år sedan, någon enstaka frukt har hon fått under alla dessa år.
          Kan inköpsstället bero på om man lyckas med ett träd eller buske. Jag hoppas du får mer svar som hjälper dig bättre.

          Må så gott.
           
          Citera
          Sommartorparn
          Inlägg 12-08-2007, 19:15
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 2 045
          Medlem sedan:
          24-06-2004
          Medlem nr: 3 927



          Låter som att ditt körsbärsträd drabbats av 'gummiflöde'. Tror inte man kan göra något åt den sjukdomen.


          --------------------
          Hellre planering än plantering
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 09-08-2025, 11:30
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon