Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


           
          Skriv svarNytt inlägg
          > Sjukdom på min spirea, little princess?
          tife
          Inlägg 29-08-2007, 08:52
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2
          Medlem sedan:
          29-08-2007
          Medlem nr: 12 259



          Köpte en liten buske igår, en Spirea little princess, var lite stressad så jag tog bara busken betalade och skyndade mig hem.

          När jag kom hem och i lugn och ro betraktade min buske så såg jag naturligtvis "löss" (små svarta) och det röda på bladen (se bifogad bild) Lössen ser döda ut nu, har varit kallt här i uppland i natt.
          Frågan är nu om jag ska lämna tillbaka min buske eller plantera den ändå eftersom frost och kyla kanske tar hand om problemet, eller finns äggen eller lössen kvar nästa år ändå?

          Vill gärna ha den här sorten men den kanske lätt drar till sig ohyra?

          Vad skulle ni gjort?

          Har aldrig hållt på i en trädgård förr, det här är min första... Bifogad fil  spirea.JPG ( 44.11k ) Antal nedladdningar: 37
           
          Citera
          Cilla
          Inlägg 02-09-2007, 00:03
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Jag skulle om jag vore du inte varit minsta orolig eller bannat mig för att i hast köpt det här exemplaret. Löss klarar spirean av väl, det är en ovanligt stark och tålig buske. Missfärgningarna i bladen skulle jag så här nu på sensommaren tolkat som att busken länge stått i kruka och fått allehanda tork-, närings och värmeproblem. Sätt du busken i backen, vattna ordentligt en gång i veckan och se våren an med tillförsikt. Det här är en bra buske och ett bra val när man är nybliven trädgårdsägare.


          --------------------
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 18-10-2025, 01:03
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon