Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


           
          Skriv svarNytt inlägg
          > Planterade björkar, Varför så plågade och fula?
          Huggorm
          Inlägg 02-11-2007, 12:42
          Länk hit: #1


          Moderator
          Antal inlägg: 18 405
          Medlem sedan:
          27-01-2007
          Medlem nr: 9 009



          Jag har lagt märke till ett märkligt fenomen under mina omfattande resor på svenska och norska landsvägar. Björkar tål inte att planteras. Ja, så verkar det i alla fall, då en påfallande stor andel av alla planterade björkar man ser är tydligt illamående. Finns alla sorters krämpor på dom, en del är knöliga och krokiga så man knappt tror dom lever, andra ser ut som stora häxkvastar hela träden, och ytterligare andra ser helt sönderblåsta ut trotts att de står i hyggligt lä. Det är då främst björkar planterade längs vägkanterna och i samhällen. Ibland ser man dom stå tillsammans med andra, normalt sett ömtåligare träd som ser helt friska ut. Men jag har även lagt märke till en björkplantering där träden ser förskräckliga ut. Visserligen fungerar dom nog som amträd till några ädellövträd eller kanske fruktträd, varannan pinne är någon helt annnan art och hälften så stor. Men ändå, björkar skall ju frodas vart än dom hamnar.

          Varför är det så här? Björkar klarar ju de annars de sämsta förhållanden, långt efter att alla andra lövträd gett upp ser man ståtliga björkar som verkar trivas helt utan besvär. Men så fort dom är planterade så ser dom ut så man tycker synd om dom.
           
          Citera
          KURT
          Inlägg 02-11-2007, 13:24
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 10 440
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 34



          Om de står nära vägar, så kan de ha problem med att de är känsligare än andra för salt + kompakt jord. Sedan kanske de är planterade på alltför torra platser? Naturligt växer björk oftare på fuktigare platser.
           
          Citera
          MariaS
          Inlägg 02-11-2007, 14:33
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 12 573
          Medlem sedan:
          05-03-2004
          Medlem nr: 2 930



          Mycket beror på vilken typ av björkar det är också. Planterar man björk, är det ju inte vårtbjörken man lägger ner pengar på först, utan gärna lite finare och känsligare arter. Vårtbjörkarna finns ju där ändå...
           
          Citera
          Jan Lindgren
          Inlägg 02-11-2007, 16:40
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 2 328
          Medlem sedan:
          26-06-2007
          Medlem nr: 11 218



          Hej!
          Planterar du björkar måste du känna till härstamningen. Björken är lite speciell. Den går inte att flytta särskilt långt norr- eller söderut. En del planterar också masurbjörk och den växer fult men virket är dyrt.
          MVH
          Jan Lindgren
           
          Citera
          Cilla
          Inlägg 02-11-2007, 21:19
          Länk hit: #5


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Ja så är det nog ofta, men det finns också goda exempel på björkalléplanteringar och björkklungor vid väg.

          Ett är att björk inte tål beskärning bra alls. Ett annat att de inte gillar att få rötterna kapade vid vägbyggen och omläggningar. Ett tredje som är vanlig orsak också är att de behöver stödbevattning de första åren för att utvecklas bra.

          Men som sagt - det finns goda exempel. De jag kommer på så här på kvällskvisten är en allé i Djursholm i Stockholm, Vendevägen tror jag den heter, där man också föryngrar på ett i mitt tycke snyggt sätt.


          --------------------
           
          Citera
          Huggorm
          Inlägg 02-11-2007, 22:00
          Länk hit: #6


          Moderator
          Antal inlägg: 18 405
          Medlem sedan:
          27-01-2007
          Medlem nr: 9 009



          Verkar som dom är ömtåligare än man kan tro då. Eller snarare kanske man skall säga att dom vill vara ifred och sköta sig själv för att trivas riktigt bra
           
          Citera
          Anders Roslagen
          Inlägg 08-11-2007, 23:57
          Länk hit: #7


          Gäster






          Ofta har man köpt björkar där de varit billigast. Tyska plantskolor har levererat en hel del björk till Sverige genom åren. Kan tänka mig att det är så också idag om man köper en björk på Plantagen, att den inte är från den breddgrad där man befinner sig.
          Min farfar planterade en björk som kom helt av sig och inte växte på tjugo år och sedan togs bort. De andra han planterade växte fint men det kanske ligger något i det där att de inte tål skador på rötterna.
           
          Citera
          Aqvakul
          Inlägg 09-11-2007, 09:33
          Länk hit: #8


          Medlem
          Antal inlägg: 94 312
          Medlem sedan:
          07-10-2007
          Medlem nr: 12 751



          Finns det männsikor som planterar vanliga björkar?


          --------------------
          Har du också ett stort monster under sängen?

          zon 1
           
          Citera
          MariaS
          Inlägg 09-11-2007, 19:06
          Länk hit: #9


          Medlem
          Antal inlägg: 12 573
          Medlem sedan:
          05-03-2004
          Medlem nr: 2 930



          CITAT (aq42 @ 09-11-2007, 09:33) *
          Finns det männsikor som planterar vanliga björkar?

          Visst finns det. Essunga plantskola är sveriges största leverantör och "uppfödare" av just björk. De är så kallade hovleverantörer till bland annat Umeå, Björkarnas stad?!
           
          Citera
          CGB
          Inlägg 10-11-2007, 06:57
          Länk hit: #10


          Gäster






          Planterade en tårbjörk, Betula pendula 'Youngii' senaste vår eftersom jag ville ha en hängande paraplyform i ett hörn av trädgården. Tårbjörken torde vara den härdigaste arten av möjliga alternativ för det här syftet.
           
          Citera
          Aqvakul
          Inlägg 12-11-2007, 14:34
          Länk hit: #11


          Medlem
          Antal inlägg: 94 312
          Medlem sedan:
          07-10-2007
          Medlem nr: 12 751



          CITAT (MariaS @ 09-11-2007, 19:06) *
          Visst finns det. Essunga plantskola är sveriges största leverantör och "uppfödare" av just björk. De är så kallade hovleverantörer till bland annat Umeå, Björkarnas stad?!


          Mitt inlägg var måhända lite slarvigt.
          Vad jag menade var att i de flesta fall så har man för mycket björkplantor, som man får rycka upp. Dessa "naturliga" plantor verkar sällan ha några tillväxtproblem.
          Mvh
          Anders


          --------------------
          Har du också ett stort monster under sängen?

          zon 1
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-07-2025, 20:28
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon