Det beror lite på vad du är ute efter, och vad du tycker är roligt.
Impecta har en stort sortiment, men det är mest sida upp och sida ner med växter sorterade efter latinska namn. Själv tycker jag det är fullständigt underbar läsning, som sätter fantasin i rörelse.
Runåbergs fröer har en mycket läsvärd katalog. Mest grönsaker.
Bröderna Nelsson i Tingsryds katalog innehåller mer av lättsam läsning, korsord, planteringstips, artiklar odyl. Distribueras av värends bär och trädgårdsprodukter.
Chiltern Seeds katalog påminner om Impectas, men texten är på engelska och lite mer personligt skriven.
Örtagårdens plantskola. Inte så mycket fröer, men mycket kryddväxter, ovanliga perenner och pelargoner. personligt skriven.
Rångedala plantskola. Katalog över "vanliga" trädgårdsväxter, lökar, perenner, buskar, fruktträd mm.
Rockdalas kataloger har jag själv inte läst, men de har gott rykte, så jag har skickat efter dem. Fuchsior, pelargoner och fröer.
--------------------
spotty
Cast a cold eye, on life, on death, horseman pass by
Marsvinet heter Chutney och har lånats från den engelska firman www.winking-cavy.co.uk (oemotståndliga presentartiklar med smågnagare)
|