Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


           
          Skriv svarNytt inlägg
          > svarta vinbär, Jag letar efter goda söta bär
          doradora
          Inlägg 24-07-2008, 16:11
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 16
          Medlem sedan:
          27-07-2007
          Medlem nr: 11 728



          är det nån som har tips på en sort som har goda söta bär? Gärna rikligt ochså. De vi har är för sura går bara att äta med mängder med socker och det vill man ju helst slippa. Här i Värmland fanns en man som hette Anders björnsson. Han tog fram en sort som hette "Värmlands druva" ....nånting. Undrar om man kan få tag på den ? Tacksam för svar......
           
          Citera
          KURT
          Inlägg 25-07-2008, 05:31
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 10 440
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 34



          Det finns en Finnskogens druva, som Anders björnsson tog fram. Men ett problem med de här äldre sorterna är att

          1 de är svåra att finna
          2. de är inte alltid resistenta mot de sjukdomar vi har idag.

          Läs gärna Kirsten Jensens kompendium om vinbärsodling. Hon rekommenderar främst Hildur eller Risarp till kommersiella odlare, eftersom de har bättre motståndskraft mot gallkvalster. Men är det främst sötma du vill ha, så bör du definitivt titta på de gröna mutanterna! De smakar som svarta vinbär, men är sötare

          Redigerat av KURT: 25-07-2008, 07:33
           
          Citera
          doradora
          Inlägg 25-07-2008, 06:28
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 16
          Medlem sedan:
          27-07-2007
          Medlem nr: 11 728



          Tack för svar. Vad innebär att de är mutanter? Vet du nåt namn på dom? Har dom samma c-vitaminhalt som svarta?
           
          Citera
          KURT
          Inlägg 25-07-2008, 07:32
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 10 440
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 34



          Vad jag vet har de bara tappat förmågan att bilda det svarta pigmentet (naturliga mutationer), det borde inte påverka c-vitaminhalten. Men jag har ingen praktisk erfarenhet av dem, de är vanligare i Finland, men flera uppger att de är sötare än traditionella svartavinbär. Men förmodligen ger de inte lika god skörd som traditionella svartavinbär.

          Redigerat av KURT: 25-07-2008, 07:35
           
          Citera
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 25-07-2008, 08:17
          Länk hit: #5


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          Ju surare svarta vinbär desto mera C-vitamin i dem brukar det vara, så ja söta sorter har ofta lite mindre C-vitamin.

          Den sötaste sorten jag testat är den norska sorten Kristin, äckligt söt men man ska kunna koka kräm och dyl. på den utan att tillsätta socker.

          Om jag skulle välja bland de sorter som är vanligast idag i trädårdsbutken så skulle jag välja Intercontinental den har söta bär, resistent mot både gallkvalster och svampsjukdomar, stora bär, högavkastande härdig till zon 4-5


          Här kan man läsa om lite sorter av vinbär, alla finns inte i vanliga trädgårdshandeln men de som brukar finnas i handeln hittas i kompendiet
          (själv skulle jag gärna vilja testa rosa vinbär som ska finnas enl. kompendiet, Pink Champagne lät ju väldigt intressant)

          Redigerat av Åsa, mälardalen zon 2: 25-07-2008, 08:33


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera
          doradora
          Inlägg 25-07-2008, 15:25
          Länk hit: #6


          Medlem
          Antal inlägg: 16
          Medlem sedan:
          27-07-2007
          Medlem nr: 11 728



          Tack för svar.....uj det var mycket att läsa....
           
          Citera
          Skogsbrynet
          Inlägg 29-07-2008, 14:44
          Länk hit: #7


          Medlem
          Antal inlägg: 81
          Medlem sedan:
          11-08-2006
          Medlem nr: 8 380



          Får vi tillägga lite mer om svarta vinbär? Om du söker på nätet om olika sv vinbärssorter, så kan du läsa och även hitta bild på svarta vinbär Risarp. Gröna vinbären är söta men genomskinliga när de mognat och är svårare att hitta på busken. Blir för övrigt inte samma bärmängd, men kan vara en ovanlig bärsort att ha i sin trädgård. Finnskogens druva finns inte tillgänglig på plantmarknaden, men kan finnas kvar i någon trädgård i Värmland. Risarp svarta vinbär är en korsning av Öjebyn x Risager 21, sorten är den tidigaste av svarta vinbär och vi kunde plocka saftmogna bär redan i första veckan i juli. Jättegoda!
           
          Citera
          lotte.schioler
          Inlägg 01-08-2008, 00:52
          Länk hit: #8


          Medlem
          Antal inlägg: 45
          Medlem sedan:
          09-06-2007
          Medlem nr: 10 959



          Tack Åsa, vilken nyttig skrift!
          Skall absolut köpa några Intercontinental i höst.
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 16-10-2025, 02:04
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon