Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


           
          Skriv svarNytt inlägg
          > Är vita doftande rosor ingen bra idé runt en sittplats?, Jag har bara en odlingslott på 117 kvm
          Söttok06
          Inlägg 15-08-2008, 15:24
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 405
          Medlem sedan:
          18-05-2007
          Medlem nr: 10 494



          Där vill jag ha en sittplats på ca 6 kvm (alltså själva sittplatsen) som ska vara grusad. Runt om i vinkel 4,5 x 5.5 m vill jag en lämplig avskärming på max 1,80 m. Det kan vara olika höjder på buskar/häckplantor etc. Men grejen är att jag inte vill ha så bred avskärming eftersom mycket går bort att odla på. Max 1 m tänkte jag.

          Är det då dumt att välja någon slags buskros? Tål de kraftig beskärning så att jag kan hålla in dem till lite smalare? Kan man även ha någon slags Rabattrosor som häck. Det ska klara zon 3 (Stockholm) och vara så friska som möjligt. Helst också lättskötta. Området är också väldigt soligt. Jag ska plantera dem i välgödslad bra jord. Kan tänka mig en spaljé på ena sidan där något kan klättra. Eller räcker det att man slår ner tre pålar i marken för att få något att klättra?

          Och absolut ingen sort som ruttnar vid regn.

          Tacksam för tips om rosor.
           
          Citera
          ingrids
          Inlägg 15-08-2008, 15:28
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 677
          Medlem sedan:
          16-10-2006
          Medlem nr: 8 727



          Hej igen,
          jag skulle satsa på spaljerade rosor, det blir absolut enklast (jag tror detta diskuterades rätt ingående i en annan tråd typ för några dar sedan). Tripoder kan bli lite si och så eftersom klätterrosor tenderar att ha mest växtmassa i toppen och vara glesare nertill. Det gör också att rosorna kan behöva typ lavendel runt fötterna.


          --------------------
          Trädgården blir aldrig klar, men vissa dar känner jag mig rätt färdig
           
          Citera
          Stiffe
          Inlägg 19-08-2008, 20:59
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 710
          Medlem sedan:
          02-02-2008
          Medlem nr: 13 877



          Klart du ska ha rosor. Vita klättrare: Hybrida, Seagull, Multiflora, Venusta Pendula, Splendens, Long John Silver. De är mer el mindre vita, och alla doftar inte. Regntåligheten är nog bra, det är bara LJS som är tätfylld och därför möjligtvis kan vara besvärlig, men jag tror det inte. De går i zon 3-5.

          Roshäck: Rose de Recht el Stanwell Perpetual kanske?

          /S
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 21-09-2025, 16:35
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon