Mitt fänrikshjärta klarar sig i full sol, men den tycker nog det är bra i juli när stormhattarna växer upp och skuggar dem lite senare på säsongen. Har inte märkt att den skulle vilja sprida sig, men man kan alltid hoppas. Blom från maj till september är inte dumt!
Jag har också en stenparti som jag tror är en sorts nejlika som är rosa, och som jag inte minns namnet på. Stenpartiväxt ca 20 cm hög med små rosa blommor och lansettliknande blad som har bra förmåga att sträcka ut sig och täcka en yta. Blommar nu. Ska försöka hitta namnet!
Här är andra nejlikor i olika rosa nyanser. De brukar klara torka bra.

Den här har jag också i stenpartiet, ny för i år. Fint blågrönt bladverk.

Borstnejlikan är urhärlig. Vintergrönt, ljus bladverk. Kryper fram och sprider sig i lagom takt. Blommorna är fascinerade och har ofta mönster i olika färger. Hos mig dyker de upp i ängens utkanter under träden och lyckas konkurrera ut gräset.