Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


           
          Skriv svarNytt inlägg
          > val av marktäckare
          biodynamisk
          Inlägg 06-02-2009, 23:37
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 59
          Medlem sedan:
          06-01-2009
          Medlem nr: 20 369



          Jag letar efter något som skall:
          -fungera som marktäckare
          -växa under tallbuskar
          -inte nödvändigtvis vintergrön men grön stor del av året
          -blomma
          -ta över kirskålen
          -växa i zon 2-3

          Någon som har förslag?
           
          Citera
          Red Top
          Inlägg 06-02-2009, 23:52
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 8 776
          Medlem sedan:
          24-05-2008
          Medlem nr: 16 329



          Hej!
          Och välkommen till Odla!

          Jag har själv, tack och lov, inte någon erfarenhet av kirskål, men jag har i min trädgård Vinca minor, vintergröna, som om den får växa fritt, tar över allt annat. Det är en vintergrön marktäckare, som blommar med vita eller blå blommor. Den tål torka väldigt bra.

          Så här ser den ut


          Det finns säkert någon annan här som har fler förslag. smile.gif


          --------------------


          Att alltid vara en smula barn, det är att vara riktigt vuxen.

          Jevgenij Jevtusjenko



           
          Citera
          EKLO
          Inlägg 07-02-2009, 00:06
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 2 398
          Medlem sedan:
          10-08-2007
          Medlem nr: 11 952



          Min blygsamma (men dock flerårigt befintliga) erfarenhet av marktäckare är att man bör vara road av att finrensa ogräs flera säsonger, för innan de riktigt "täcker" finns det ju plats för annat (ibland flerårigt och rotkrångligt) ogräs, och det kan vara en smula tålamodsprövande att rensa det, om det står mitt bland rötterna till sådant (marktäckare) man vill vara varsam om. Har man tid och tålamod blir det fint, om inte skulle jag satsa på enstaka plantor med lättare rensning emellan.
           
          Citera
          annika wall
          Inlägg 07-02-2009, 09:15
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 71
          Medlem sedan:
          01-01-2009
          Medlem nr: 20 295



          Håller med EKLO. Bli av med kirskålen först! (Eller ge upp inför naturen, håll efter kanten med gräsklipparen och njut av kirskålens söta blomning. )Vintergrönan är jättefin, passar väldigt bra med tall i ett informellt woodland. En annan fin helgrön marktäckare är hasselörten med stora mörka blanka blad.
           
          Citera
          Fågelvägen
          Inlägg 07-02-2009, 17:03
          Länk hit: #5


          Medlem
          Antal inlägg: 1 550
          Medlem sedan:
          18-01-2005
          Medlem nr: 4 889



          Epimedium (sockblomma) är också en fin marktäckare. Finns flera olika sorter. Asymmetriska blad på styva stjälkar, små aklejaliknande blommor.
          Hasselörten är mustigt grön med blanka blad, men vill gärna ha en ganska skuggig växtplats. Båda växer lite långsamt som nyplanterade, men täcker marken bra när de kommit i gång.
          Jag har aldrig hört om någon växt som klarar av att UTROTA kirskål. no.gif


          --------------------
          Zon 2-3, en gammal trädgård med höjdskillnader på över 4 m. Gillar förvandlingar - med berg, sten och växter som material

           
          Citera
          MariaS
          Inlägg 07-02-2009, 17:16
          Länk hit: #6


          Medlem
          Antal inlägg: 12 573
          Medlem sedan:
          05-03-2004
          Medlem nr: 2 930



          För att bli av med kirskålen, krävs det täckning.

          Om jag vore som du, skulle jag ta gamla tidningar som blöts och lägger ut dom över HELA området med kirskål. Ovanpå täcker du med jord 5-10cm, som du sen kan plantera en snygg marktäckare i.


          Håller helt med i tidigare förslag på lämpliga marktäckare, kan eventuellt tillägga revsugan då, som finns i allt från gröna blad till röda eller variegerade.
           
          Citera
          biodynamisk
          Inlägg 09-02-2009, 11:03
          Länk hit: #7


          Medlem
          Antal inlägg: 59
          Medlem sedan:
          06-01-2009
          Medlem nr: 20 369



          CITAT (MariaS @ 07-02-2009, 17:16) *
          Om jag vore som du, skulle jag ta gamla tidningar som blöts och lägger ut dom över HELA området med kirskål. Ovanpå täcker du med jord 5-10cm, som du sen kan plantera en snygg marktäckare i.


          Vad SMART det låter! Har aldrig hört det förut, bara täckdukar som kostar jättemycket... Har en bit kvar från marknivå till kanten på rabatten men inte tillräckligt. Jag kan kanske gräva ur lite jord innan allt börjar växa och sedan lägga dit pappret?

          Sen är det bara att fundera över alla fina förslag jag fått på marktäckare och BESTÄMMA SIG slap.gif
           
          Citera
          Majja74
          Inlägg 09-02-2009, 13:07
          Länk hit: #8


          Medlem
          Antal inlägg: 10
          Medlem sedan:
          24-01-2009
          Medlem nr: 20 728



          Här kommer lite tips... rolleyes.gif

          Har en vinca minor, vintergröna, i mörkt lila som ska täcka ena sidan utav vår infart. De kommer delvis att vara skuggade utav tre klotrobinior. Har pregat ner lite liljekonvaljer med som kommer med fina vita blommor och sen röda bär. De mörka lila vintergröna köpte jag för två år sedan på trädgårdsmässan på Kalmar slott utav en privatperson. Har dock inte sett denna mörka färg i någon växtbutik...

          Ska göra en skuggrabatt bakom en framtida pergola där jag ska ha hasselört som täcker marken (sådde dessa för en vecka sedan och väntar väl upp dessa groddar om ca 3 veckor). Sen ska jag ha några strutbräken som bryter av med ljusgrön färg mot de glansiga mörka gröna hasselörtsbladen. Blir nog kanon!

          Annars har jag olika nävor som täcker marken lite varstans, väldigt tacksamma! Det finns rätt många varianter att välja mellan här...både fina bladverk och olika blomfärger.

          Har tänkt planta min rosmarin på friland i år och sen marktäcka med citrontimjan som är vintergrön.



          --------------------
          Bor i zon I, norr om Kalmar. Har två nya tomter att fylla med MASSOR utav växter. Har två teman, medelhavsväxter närmast huset/altanen och sen japanskt tema längs två tomtsidor.
           
          Citera
          Eva i Höga
          Inlägg 09-02-2009, 14:16
          Länk hit: #9


          Medlem
          Antal inlägg: 3 454
          Medlem sedan:
          12-06-2006
          Medlem nr: 7 932



          Revsugan är helt enorm att täcka marken, dessutom är den vacker.
          Lungört är också bra på att växa och har faktiskt trängt undan kirskålen LITEGRANN hos mig. Jag vet faktiskt inte om den trivs tillsammans med tall, men jo det gör den nog. Där jag tog den växer det tall, så pröva gärna, finns ju flera olika lungört.


          --------------------
          Eva

          En som inte gör dumheter som ung,
          gör det som gammal!
           
          Citera
          Betty
          Inlägg 09-02-2009, 15:00
          Länk hit: #10


          Medlem
          Antal inlägg: 14 536
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 14



          Spansknäva, blodnäva, myskmadra och rosenplister är bra marktäckare de med.


          --------------------
          Norrbottenskusten zon 5-6



           
          Citera
          skogstroll
          Inlägg 09-02-2009, 15:49
          Länk hit: #11


          Medlem
          Antal inlägg: 8 486
          Medlem sedan:
          19-03-2007
          Medlem nr: 9 409



          Vintergröna och myskmadra är bra, i alla fall hos mig. Jag har ett skuggigt parti där de trivs jättebra! Det är som en grön matta! Jag bor i surjordsskog. I övrigt har jag en faslig massa nävor som sprider sig, de är ganska söta fast de växer fort som ogräs smile.gif


          --------------------
          Zon 1
          Simrishamn
           
          Citera
          lavendelgården
          Inlägg 21-02-2009, 16:38
          Länk hit: #12


          Medlem
          Antal inlägg: 330
          Medlem sedan:
          01-02-2009
          Medlem nr: 20 930



          Gamla tidningar är jättebra. Se till att det inte blir några glipor bara. Jag lägger ett minst 4 cm tjockt lager.
          Om du kan , undvik att använda befintlig jord, lägg kompost, kogödsel och, om du kan avvara, lite jord från något annat ställe på tidningarna. Detta för att befintlig jord är full av frön.
          Du har fått många bra råd om marktäckare. Saknar Gulplister. Växer snabbt och har vackra blad. Hasselörten kan man skatta på småplantor under bladen, så går det inte så långsamt. Liljekonvalj är ogenomtränglig, när den etablerat sig och man kan ganska snabbt få stora bestånd.
          Favoriten är nog ändå myskmadran, Håller på att pröva om den verkligen kan tränga ut kirskålen, men även om kirskålen minskar år från år, tar det för lång tid för mig. Myskmadra var lätt att så, bra om man ska täcka ett större område.
          Lycka till
          Åsa
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 18-12-2025, 05:56
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon