Jag har ett familjeträd päron på fröstam med fyra sorter: Göteborgs Diamat, Carola, Gråpäron och Clara Friijs, som gav frukt i år för första gången. Men jag tycker att päronen är väldigt små (i å för sig skall Gråpäron vara det, mn inte de övriga) samt smakar ganska surt.
Är det så att päronen blir mindre/surare första året, eller är det något annat runtomkring de inte gillar ?
Det är famför allt gråpäronen jag tycker är sura, de skall man väl kunna äta på direkten. Carola låter jag ligga i några veckor (har bara 4 st), Clara Friijs som jag har 12 av skall jag testa en och en. Men just Carola och Clara är inte större än Gråpäronen vilke förvånar mig.
Och Carola päronen tycker jag är nästan identiska med Gråpäron, så ibland undrar jag om de inte har ympat 2 olika Gråpäronympar.
|